27 i 28 października pogoda zafundowała nam piękną aurę. W scenerii polskiej złotej jesieni pracownicy ZLPK OZ Zamość przeprowadzili warsztaty terenowe pt. „Budowa geologiczna i rzeźba Roztocza Środkowego na terenie KPK” . W zajęciach udział wzięli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu i uczniowie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu.
Z uwagi na profil klas , tematyka zajęć dotyczyła geologii, geomorfologii i hydrologii Roztocza Środkowego.
Uczniowie podczas zajęć w kamieniołomach w Krasnobrodzie i Bliżowie, mieli za zadanie udowodnić, że teren po którym się poruszali był kiedyś dnem morskim. Zanim jednak rozpoczęły się poszukiwania śladów z dalekiej przeszłości uczestnicy, wysłuchali wykładu nt. walorów przyrodniczych Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Po prelekcji, połączonej z oglądaniem plansz ukazujących organizmy i skamieniałości okresu kredowego, bez problemów znaleźli piękne odciski amonitów, ramienionogów i belemnitów, przy użyciu młotków wydobywali najcenniejsze okazy z wapieni Roztocza. Pozyskane okazy, będą wyeksponowane na wystawie w Ich szkole.
Na trasie zajęć terenowych znalazły się również źródła w Belfoncie , Hutkach i Kaplicy na Wodzie. Kolejnym przystankiem był pomnik przyrody nieożywionej „Piekiełko” na wzgórzu Kamień w Stanisławowie. Zajęcia terenowe są jedną z najlepszych form edukacji ekologicznej