Przeskocz do treści Przeskocz do menu

WAKACYJNY LIPIEC Z ZESPOŁEM LUBELSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH W RAMACH KULTURALNYCH WAKACJI W LUBARTOWSKIM OŚRODKU KULTURY

  • 19-07-2021

W dniach 07 i 14 lipca 2021 roku, pracownicy OZ w Lubartowie przeprowadzili zajęcia w ramach kulturalnych wakacji z Lubartowskim Ośrodkiem Kultury. Pierwszego dnia, tematem zajęć były „Wielkie prace małej pszczoły” oraz „Mój wymarzony las”. Drugiego zaś, królowała Geologia. Na zakończenie, wszyscy mogliśmy obejrzeć film pt., ”NATURALNIE NIE MA JAK LUBELSKIE” i podziwiać walory wszystkich 17 Lubelskich Parków Krajobrazowych!

„Wielkie prace małej pszczoły”

Podczas wakacyjnych zajęć prowadzonych przez pracowników OZ w Lubartowie, uczestnicy dowiedzieli się jak ważną rolę w codziennym życiu człowieka odgrywają pszczoły, zarówno miodne jak i te dziko żyjące. Za pomocą prezentacji, dzieci zapoznały się ze środowiskiem życia pszczół, ich hierarchią oraz roślinami pożytkowymi (miododajnymi). Poznali główne zagrożenia dla pszczół, związane zarówno z działalnością człowieka jak i wynikające z warunków środowiskowych. Podsumowaniem zajęć były wspólne gry i zabawy. Uzupełnialiśmy tablicę z roślinami pożytkowymi, graliśmy w pszczele koło fortuny, a także rysowaliśmy łąkę kwietną, na której można było „polatać” pszczołą i pozapylać kolorowe kwiaty.

„Mój wymarzony las”

Kolejnymi zajęciami przeprowadzonymi w tym dniu, były zajęcia o tematyce leśnej.  Po obejrzeniu filmiku, w którym wirtualnym przewodnikiem była leśna szachrajka wiewiórka, odpowiadaliśmy na zagadki i rozwiązywaliśmy leśne rebusy. Powstały też piękne prace plastyczne przedstawiające „Wymarzony las” każdego z uczestników.

„Tajemnice Ziemi”

Królowa geologia. Po obejrzeniu bogatej w informacje prezentacji, ukazującej tajemnice które skrywa Ziemia, uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawowym sprzętem, który każdy „odkrywca” powinien zabrać ze sobą w teren aby wyprawa geologiczna zaowocowała okazałymi zbiorami. Zwieńczeniem zajęć było stworzenie wspólnymi siłami makiety pt.” Czas dinozaurów”. Zaangażowanie w pracę było tak duże, że chyba tylko asteroida zmierzająca w kierunku LOK-u, byłaby w stanie nas „oderwać” od tej radosnej twórczości. Po odtworzeniu środowiska w jakim żyły niegdyś dinozaury, nastał czas na wsiedlanie owych zwierzaków. Wtedy dopiero była zabawa!

„ Naturalnie, nie ma jak Lubelskie! ” – projekcja filmu

Na zakończenie zajęć wszyscy obejrzeli film o walorach Lubelskich Parków Krajobrazowych. Było to idealne zwieńczenie czasu spędzonego z ZLPK, podczas wakacyjnych spotkań. Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Pełni pozytywnej energii i gotowi na nowe przyrodnicze doświadczenia z uśmiechami na twarzy ruszyli do domów na zasłużony odpoczynek.