Przeskocz do treści Przeskocz do menu
  • 05-08-2020

Jak co roku edukatorzy Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu w okresie wakacyjnym prowadzą warsztaty dla młodych kuracjuszy Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie. Zajęcia odbywają się w parku założonym w stylu angielskim. W XVIII wieku był to popularny typ założeń ogrodowych, który miał nawiązywać do natury. Cały zespół pałacowo - parkowy założony został na zachód od miasta, nad stawem utworzonym z rozlewiska rzeki Wieprz. Miejsce to nazywa się Podzamek ponieważ w tym miejscu w XVII wieku wzniesiono zamek. Dzisiaj mury zamkowe zachowały się w dolnej części pałacu.  

W parku znajdziemy kilkanaście gatunków drzew. W tym również te pochodzące ze współczesnych nasadzeń.

Tego jak odróżnić poszczególne gatunki drzew mogli dowiedzieć się uczestnicy naszych zajęć. O tej porze roku jest to proste ponieważ najłatwiej rozpoznawać jest drzewa po kształcie ich liści. Jednak zawsze również wskazujemy na detale: różnice w korze drzew, kwiatów, owoców czy nasion.

W parku również znajdują się drzewa wiekowe, które objęto ochroną pomnikową. Dwa potężne jawory zostały złamane podczas wichury w ubiegłym roku, zaś najstarszą krasnobrodzką lipę przycięto. Ciągle jednak drzewa te robią wrażenie swoimi rozmiarami.

Uczestnicy naszych zajęć mimo, że sami wiele już wiedzieli to wzbogacili jeszcze swoje wiadomości na temat drzew, ich znaczenia w środowisku i dla człowieka.  

Tekst: Małgorzata Grabek ZLPK OZ w Zamościu

Zdjęcia: Małgorzata Bielecka ZLPK OZ w Zamościu