Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wakacje z parkami krajobrazowymi „Spacer wśród drzew”

  • 28-06-2021

Serdecznie zapraszamy na pierwszy z naszej letniej akcji „Wakacje z parkami krajobrazowymi” spacer rodzinny po wąwozach Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Spotykamy się 4 lipca, w niedzielę o godzinie 10.00 na początku ścieżki „Wąwozy lessowe” oznaczonej kolorem niebieskim (koło pasieki), współrzędne GPS N 5004334.6’’, E 2301515.2’’. Ilość osób, które mogą wziąć udział ograniczona do 30. Przejście wynosi nieco ponad 8 km.

Będziemy poruszać się drogami nieutwardzonymi. Będzie trochę błota na trasie. Na początku przejdziemy głębocznicami do naturalnych wąwozów lessowych. Następnie wyjdziemy na pola, aby znów zejść do wąwozu. I wrócimy do miejsca startu znaną już nam głębocznicą. Spacer poprowadzą pracownicy ZLPK Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu: Małgorzata Bielecka i Małgorzata Grabek.

Miejsce, po którym będziemy spacerować nazywane jest szczebrzeszyńskim Piekiełkiem. Istnieje tu wiele odnóg wąwozów, które można odkrywać. 

Trasa, którą proponujemy może pokonać każdy nawet indywidualnie. W większości przebiega ona oznakowanymi w terenie: wspomnianą już wcześniej ścieżką „Wąwozy lessowe” oraz oznaczoną na czarno trasą nordick walking. Jednak jedno z miejsc na trasie czyli wąwóz Chlewiska nie jest w tym miejscu w żaden sposób oznaczony. Aby do niego trafić podajemy współrzędne gdzie należy lekko skręcić w prawo: N 5004149.3’’,E 2205528.1’’. W terenie w tym miejscu znajduje się niewielka uprawa porzeczki. Wejścia do wąwozu nie widać z drogi. Należy skręcić w prawo i przejść koło krzaków porzeczek. Wejście do wąwozu mimo, że przesłonięte gałęzią drzewa będzie już widoczne.

Całość trasy jest atrakcyjna krajobrazowo i przyrodniczo o każdej porze roku. Największe wrażenie robi zawsze stanowisko skrzypu zimowego. Tam również dla turystów przygotowano wiatę i miejsce na ognisko.

 

Zapraszamy !