Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W PUSZCZY I W … PUSZCZY

  • 26-09-2023

W dniach 23 - 24 września wędrowaliśmy po Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej był to kolejny rajd z cyklu ZNAMY LUBELSKIE PARKI KRAJOBRAZOWE organizowany we współpracy z PTTK Oddział im. K. Janczykowskiego w Chełmie. Tym razem oprócz poznawania przyrody tego parku uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z bogatą historią tych ziem związaną z Powstaniem Styczniowym oraz okresem II wojny światowej.

Główne przejście piesze rozpoczęliśmy od miejscowości Osuchy. Tam po powitaniu przez Dyrektora Pana Pawła Łapińskiego oraz Kierownik Oddziału w Zamościu Panią Małgorzatę Bielecką przeszliśmy na cmentarz partyzancki. Tutaj Pan Ryszard Suszyński pracownik Biura w Chełmie wprowadził nas w historię bitwy pod Osuchami w czerwcu 1944 roku i w kolejnych punktach trasy rajdu kontynuował opowieść o całej akcji Sturmwind II, nie zapominając o przytoczeniu wydarzeń prowadzących do śmierci mjr. Edwarda Markiewicza ps. „Kalina” Komendanta Inspektoratu Zamojskiego AK, tak naprawdę do dziś niejasnej.

Wędrując wśród mokradeł i borów w pewnym momencie spotkaliśmy partyzantów. Byli to chłopaki z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Im. Por. Konrada Bartoszewskiego ps. WIR, którzy czekali na nas w Uroczysku Maziarze, miejscu gdzie była Szkoła Podchorążych AK Oddziału „Groma”. Tam opowiedzieli nam o codziennym życiu żołnierzy ale i ludności cywilnej podczas pacyfikacji i bitew toczonych w Puszczy Solskiej. Uczestnicy rajdu na żywo zobaczyli umundurowanie i broń, którą dysponowali partyzanci na tych ziemiach. Takie spotkania „na żywo” z ludźmi i miejscem pozwalają bardziej zrozumieć tragiczny los wszystkich, którzy stali się częścią historii Puszczy Solskiej.

Oprócz miejsca gdzie była Szkoła Podchorążych AK, zobaczyliśmy miejsca gdzie rozgrywały się kolejne etapu dramatu: miejsce bohaterskiego boju oddziałów AK „Topoli” i BCh „Skrzypika” , Uroczysko Maziarze, Fryszarkę, Karczmiska.

Nasz marsz zakończyliśmy już o zmroku w rezerwacie Czartowe Pole. Tego dnia przeszliśmy około 24 kilometrów.

Drugi dzień rajdu rozpoczęliśmy od „tradycyjnego” konkursu wiedzy o parku krajobrazowym, po którym wędrujemy. Udział w nim wzięło 15 uczniów i dorosłych, a każdy otrzymał pamiątkową nagrodę ufundowaną przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Następnie pojechaliśmy aby przejść około 10 kilometrów, głównie szlakiem „Szumów”. To najbardziej malownicze i najczęściej odwiedzane miejsce w Puszczy Solskiej prowadzi wzdłuż rzek Jeleń i Tanew. My przeszliśmy od mostu na Tanwi podziwiając progi na rzece nazywane szumami, następnie skrótem szlakiem południowym do najwyższego progu czyli wodospadu na Jeleniu i dalej do Zamczyska nazywanego też wzgórzem „Kościółek” gdzie ukrywali się powstańcy styczniowi, a podczas II wojny światowej wzgórze było siedzibą sztabu AK Tomaszów Lubelski. O wydarzeniach związanych z Powstaniem Styczniowym podczas rajdu mówił Pan Zbigniew Lubaszewski Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Chełmie. Na koniec dalej niebieskim szlakiem „Szumów” wróciliśmy do autokaru. Nie przeszkadzał nam deszcz ani trudniejsze do przejścia miejsca, a to wszystko dzięki przyrodzie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Bielecka, Małgorzata Grabek