Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W MASECZKACH PRZEZ STRZELECKI PARK KRAJOBRAZOWY

  • 12-10-2020

W dniu 10 października 2020 r. odbył się Rajd „Kościuszkowski” po Strzeleckim Parku Krajobrazowym. Głównymi organizatorami tego wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie oraz Koło Łowieckie Nr 67 „Krogulec” w Lublinie.

Rajd rozpoczął się historycznie: Dorohusk – cmentarz z grobami żołnierzy polskich z 1920 r.,  Uchańka – kopiec Tadeusza Kościuszki, Dubienka – pomnik Mikołaja Nieczaja. Trasa piesza przebiegała przez Strzelecki Park Krajobrazowy – północnym krańcem zwartego kompleksu Lasów Strzeleckich między Starosielem a Krynicą i otwartymi terenami Grabowiecko-Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu – doliną Wełnianki do miejscowości Rogatka. Dziesięć kilometrów marszu minęło przy Domku Myśliwskim Koła Łowieckiego Nr 67 „Krogulec” w Lublinie w miejscowości Stanisławówka. Tam czekała na turystów gorąca kawa, herbata, ciastka oraz upieczona na ruszcie gorąca kiełbaska. Po posiłku nadszedł czas sprawdzenia wiedzy jaką nabyło się podczas rajdu w Teście Krajoznawczym o Strzeleckim Parku Krajobrazowym. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody a pozostali upominki ufundowane przez organizatorów Rajdu.

Jak co roku Rajd „Kościuszkowski” staje się dla turystów zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych doskonałą możliwością poznania przyrody Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, jego bogatego dziedzictwa historycznego oraz  Kultury Łowieckiej.

 

Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)

Zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie), Ryszard Suszyński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)