Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W KRAINIE TYSIĄCA I JEDNEJ TYCZKI CZYLI JUBILEUSZOWY 60 RAJD JESIENNY

  • 28-09-2020

Za nami Jubileuszowy 60 Rajd Jesienny zorganizowany przez PTTK Oddział im. K. Janczykowskiego w Chełmie oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno – Muzealny w Brzeźnie i Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu.

Tej jesieni zwiedzaliśmy Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Tym razem pogoda nas nie rozpieszczała. Sobota zaczęła się zachmurzeniem, potem zaczęło padać i w niedzielę padało na całej trasie rajdu. Pomimo tego nie opuszczał nas dobry humor i chęć wędrówki.

Pierwszego dnia wyruszyliśmy z Kawęczynka odcinkiem Centralnego Szlaku Roztocza aby w miejscowości Latyczyn Góry skręcić na Szlak Łącznikowy oznaczony kolorem czarnym i zakończyć to przejście w miejscowości Turzyniec. Trasa ukazywała charakterystyczne dla Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego walory przyrodnicze: tereny leśne, łąki, pasma pól, uprawę fasoli tycznej, wąwozy lessowe.

Z początku pięliśmy się przez bór jodłowy na Górę Niedźwiedź aby ze szczytu podziwiać rozległy krajobraz doliny Gorajca z zabudowaniami wiosek i malowniczymi tak charakterystycznymi dla Roztocza rozłogami pól. Następnie wkroczyliśmy w buczynę poprzedzieraną siecią wąwozów lessowych. Jedno z takich miejsc nosi nazwę Lisie Jamy. Tam podczas II wojny światowej  w latach 1943 – 1944 kwaterowali podchorążowie konspiracyjnej szkoły oficerskiej i oddziały partyzanckie 9 pp AK „Podkowy”. Zdobyliśmy również najwyższy szczyt Roztocza Zachodniego górę Dąbrowa o wysokości 343,8 m n.p.m. I w ten sposób dzięki cyklowi rajdów „Znam lubelskie parki krajobrazowe” ich uczestnicy zdobyli Koronę Wzgórz Roztocza.

Podczas zejścia z Dąbrowy towarzyszył nam już deszcz. Schodziliśmy drogą przez malowniczą głębocznicę  wiodącą do miejscowości Turzyniec gdzie czekał na nas autokar.

Kolejnym punktem rajdu było zwiedzanie Szczebrzeszyna - miasta szlacheckiego lokowanego już w 1352 roku.

Po zakwaterowaniu w szczebrzeszyńskiej bursie wzorem lat ubiegłych przeprowadzony został konkurs wiedzy o Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym. Konkurs przeprowadzony został w dwóch etapach. Pierwszy ustny trwał już w terenie. Do drugiego etapu pisemnego przeszło 11 osób.  Laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz upominki od Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

Niedziela powitała nas strugami deszczu. Posileni śniadaniem z optymizmem wypatrywaliśmy przejaśnień jadąc do Radecznicy. Pomimo, że słońce jednak się nie przedarło zwiedziliśmy górującą nad miastem Bazylikę Mniejszą św. Antoniego oraz murowane kapliczki usytuowane w parku w miejscach objawień. A także  wzniesioną u podnóża góry w 1824 roku nad źródłami drewnianą kapliczkę pod wezwaniem św. Antoniego.

Z Radecznicy udaliśmy się do malowniczo położonego jeziora w Podlesiu Małym. Całe szczęście droga wiodła wyłożoną betonowymi płytami głębocznicą. Pomimo, że zmoknięta i zmarznięta dzielnie maszerowała z nami najmłodsza uczestniczka rajdu ośmioletnia Zuzia.

Po powrocie do Szczebrzeszyna ostatnim  obowiązkowym punktem programu było zrobienie grupowego zdjęcia koło słynnego pomnika „chrząszcza”.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom rajdu i zapraszamy do odkrywania nie tylko Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, ale i pozostałych lubelskich parków krajobrazowych.

 

Tekst: Małgorzata Grabek

Zdjęcia: Małgorzata Bielecka, Małgorzata Grabek (ZLPK OZ w Zamościu), Paweł Łapiński (OEM w Brzeźnie)