Przeskocz do treści Przeskocz do menu

"W Krainie Bagien i Moczarów"

Szanowni Państwo, Przyjaciele Przyrody i Parków Krajobrazowych!

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Mokradeł.

Na początek zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o obszarach wodno-błotnych „W Krainie Bagien i Moczarów”.

Quiz składa się z 20 pytań zamkniętych oraz 10 pytań na rozpoznawanie gatunków zwierząt i roślin występujących na terenach mokrałowych. UWAGA! Ostatnie dwa pytania polegają na rozpoznaniu głosów ptaków i nie są obowiązkowe.

Konkurs będzie dostępny do godziny 15.00

Najlepsze prace zostaną nagrodzone – w przypadku otrzymania tej samej ilości punktów decyduje czas przesłania. W celu wyłonienia laureatów prosimy o podanie swojego imię i nazwisko oraz maila. Udostępnione przez Państwa dane wykorzystane będą tylko na potrzeby konkursu i nie zostaną gromadzone i przetwarzane przez ZLPK.

A teraz, bez zbędnego przedłużania, zachęcamy do kliknięcia w poniższy link i sprawdzenia się z wiedzy o mokradłach:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScbMG_pF5QMEhomDSDAVhDgy-l5NK2rPGRDezrTeZyzNBARcQ/viewform?usp=sf_link
 

Obszary wodno-błotne Lubelszczyzny zamieszkuje wiele ptasich wędrowców. Każdego roku pokonują tysiące kilometrów, stawiając czoła wielu przeciwnościom, takim jak trudne warunki pogodowe czy drapieżniki.
O ptasich wędrowcach i ich rekordach opowiada dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
 
Dokąd odlatują na zimę lubelskie żurawie? Na czym polega działalność Fundacji dla Przyrody? I dlaczego tak istotną rolę odgrywają obszary wodno-błotne?
Odpowiedzi na te i wiele innych ciekawych pytań znajdą Państwo oglądając prezentację wygłoszoną przez dr hab. Marcin Polaka (UMCS, Fundacja Dla Przyrody) oraz Kamila Stepucha (Fundacja Dla Przyrody)
Ze względu na problemy techniczne, w początkowej części filmu prosimy włączyć napisy.
 
O wyjątkowości Poleskiego Parku Narodowego oraz ekosystemów mokradłowych opowiada Piotr Markowski z Zespołu ds. Edukacji i Udostępniania PPN.
Z prezentacji dowiemy się również o największych zagrożeniach flory i fauny poleskich bagien, a także z jakimi problemami musi borykać się służba Parku w codziennej pracy.