Przeskocz do treści Przeskocz do menu

V Zimowe Ptakoliczenie w Janowie Podlaskim

  • 02-02-2015

Na łąkach stadniny ujrzeliśmy kruka siedzącego na drzewie, którego obserwowaliśmy przez lunety. Z przydrożnych krzewów, tuż przed nami wyleciało stado bogatek (30 osobników). Pokaz ptasiej siły miał dopiero nadejść. Tuż przed samą stadniną podziwialiśmy „lecącą chmarę” trznadli, które podnosiły się z pobliskich drzew i przelatując nad drogą zapadały się w wybiegi dla koni. Trznadle miały też swojego anioła stróża w postaci samca krogulca.

Na łąkach stadniny rozsiane były szaro-brązowe sylwetki kwiczołów, dzielnie przemierzających trawiasty horyzont. Dwa stada kwiczołów zdominowały nasze statystyki i dzięki temu kwiczoł stał się najliczniejszym ptakiem liczenia. (222 osobniki). Na terenie stadniny zaglądnęliśmy do stałego punktu dokarmiania ptaków, gdzie odnotowaliśmy żerujące na słoneczniku bogatki . Na pobliskich jesionach pensy Iwańskich uwijało się stadko 20 gili, a od parku do zakrzewień otaczających stadninę, raz po raz kursowały pracowite sójki.

W pobliżu rzeki Czyżówki pojawiły się pierwsze czyże i chyba najpiękniej ubarwione stado aż 63 szczygłów, które usiadły na drodze tuż przed nami. Mimo szarości aury syciliśmy oczy żółtymi paskami skrzydłowymi i czerwonymi maskami szczygłów.

Po doznaniach wzrokowych nadszedł czas na ćwiczenie sprawnościowe – jaskółkę, którą niemal każdy wykonał z uśmiechem.

Przed Pawłowem Starym pojawiły się sikory ubogie, a na zakończenie liczenia kilka krzyżówek.

W trakcie liczenia przeprowadziliśmy konkurs na najaktywniejszego obserwatora, został nim Tomasz Gustyn ze Styrzyńca , który w nagrodę otrzymał w siedzibie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu znaczek –przypinkę z sójką. Każdy kto pokonał trasę zimowego ptakoliczenia otrzymał kalendarz ornitologiczny na rok 2015.

Serdeczne podziękowania za udział w akcji składamy ornitologowi Panu Jarosławowi Mydlakowi oraz wszystkim uczestnikom V zimowego ptakoliczenia. Cieszymy się, że tak liczna grupa propaguje turystykę ptasią i zwraca uwagę na piękno otaczającej nas przyrody.

Już teraz wszystkich miłośników sów zapraszamy na kwietniową sowią noc połączoną z nocnymi nasłuchami i ogniskiem.

Tekst: Z. Chajkaluk

Foto: A. Łazeba