Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Tym razem się udało! - wabienie sów w Janowie Podlaskim.

  • 29-05-2013

Wzorem lat poprzednich przed wyjściem w teren P. Jarek Mydlak wyjaśnił, w jaki sposób należy sowy wabić, zaprezentował głosy kilku gatunków oraz omówił miejsca ich potencjalnego bytowania na terenie Janowa. Po udzielonym instruktażu zwartą grupą ruszyliśmy ulicami Janowa. W pierwszej kolejności skierowaliśmy się w pobliże Kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela, gdzie oczekiwaliśmy obecności pójdźki lub płomykówki, jednakże nie reagowały na stymulację głosową. Następnie przeszliśmy przez kilka janowskich ulic, ale nie udało nam się usłyszeć ani zaobserwować żadnej z sów do momentu, aż w centrum miejscowości usłyszeliśmy odezwającego się zza Kościoła p.w. Św. Trójcy dorosłego puszczyka. Chcąc go dokładniej zlokalizować podążyliśmy w pobliże parku z ruinami Zamku Biskupiego. Stojąc przy zabudowaniach usłyszeliśmy piskliwe głosiki młodych puszczyka, dochodzące do nas z ruin. Prawdopodobnie rodzice udali się na polowanie i z tego powodu nie udało nam się ponownie z dorosłym nawiązać kontaktu. Po opuszczeniu tego miejsca udaliśmy się w kierunku Ośrodka Edukacji Ekologicznej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, gdzie czekało na nas okazale ognisko. Po drodze próbowaliśmy zwabić jeszcze sowy jednakże bezskutecznie.

Przy ognisku odpoczęliśmy po ponad dwugodzinnym spacerze i dzięki jednej z uczennic gimnazjum zostaliśmy wprowadzeniu w temat: „Sowy w wierzeniach i tradycji”. Po zjedzeniu kiełbasek wysłuchaliśmy audycji dotyczącej głosów ptaków i ich interpretacji w wykonaniu P. Sokołowskiego i ok. 23:00 zakończyliśmy nasze wspólne „ptasie” spotkanie.

Zajęcia terenowe dostarczają wszystkim uczestnikom dużo radości z obcowania z przyrodą, wzbogacają ich dotychczasową wiedzę o otaczającym świecie a nocna pora spotkania dodaje tajemniczości i wyjątkowości takim wydarzeniom, ponadto duże grono zainteresowanych świadczą o potrzebie takich działań edukacyjnych.

O obecności sów na terenie naszej miejscowości wiemy z własnych obserwacji oraz z rozmów z mieszkańcami, udało nam się potwierdzić jedno stanowisko puszczyka ale z pewnością jest ich więcej a nasze okolice zamieszkują także inne gatunki sów.

Zachęcamy do nasłuchiwania i poznawania tych niezwykłych ptaków!

Tekst i zdjęcia – M. Żychowska