Jej autorami są: dr Anna Cwener z Zakładu Geobotaniki UMCS i mgr Krzysztof Wojciechowski, pracownik Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie. Celem pracy było przedstawienie walorów przyrodniczych tych szczególnie cennych obszarów w granicach Skierbieszowskiego PK (na jego terenie w całości lub części znajduje się 6 obszarów NATURA 2000) oraz przybliżenie walorów krajobrazowych, kulturowych, historycznych a także infrastruktury turystycznej najmłodszego z lubelskich parków krajobrazowych. Praca zawiera rozbudowany opis środowiska przyrodniczego terenu Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, zwłaszcza jego różnorodnej flory. W oparciu o dokonane analizy autorzy pokusili się także o wskazanie własnych propozycji rozwoju turystyki zrównoważonej na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, a zwłaszcza jego obszarach NATURA 2000.
Prócz wspomnianego artykułu w monografii znajduje się jeszcze jedna praca naukowa dotycząca Lubelszczyzny. Jest to artykuł dra Marcina Kozieła z Zakładu Ochrony Środowiska UMCS pt.: „Funkcjonalność i stan zagospodarowania turystycznego ścieżki rowerowej ‘Mietiułka’ (Poleski Park Narodowy”. Większość artykułów naukowych zawartych w monografii dotyczy uwarunkowań i problemów rozwoju turystyki na obszarach NATURA 2000 w województwie podkarpackim i małopolskim. Na szczególną uwagę zasługuje ponadto praca dr Jolanty Kamienieckiej, wieloletniej pracowniczki Fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju i ekspertki w dziedzinie turystyki na obszarach chronionych, pt.: „NATURA 2000 w świadomości turystów”, w którym dokonuje ona analizy postrzegania tej najmłodszej w Polsce formy ochrony przyrody, jakim jest obszar NATURA 2000, przez turystów.
W całości monografia, mimo, że ma charakter naukowy, jest bardzo pomocnym materiałem także dla praktyków ochrony przyrody i turystyki na obszarach chronionych, w tym pracowników parków krajobrazowych.
Tekst: Krzysztof Wojciechowski Biuro ZLPK