Przeskocz do treści Przeskocz do menu

TU SIĘ ZACZĘŁO – „ODKRYWCY LUBELSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH” W CHEŁMIE

Dnia 19 września 2020 r. na Placu Łuczkowskiego w Chełmie odbyło się wydarzenie plenerowe promujące parki krajobrazowe. Było to pierwsze działanie cyklu, zrealizowanego w miejscowościach położonych najbliżej najcenniejszych przyrodniczo zakątków naszego województwa.

Cykl „Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych” zorganizowany został przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski.

Las zielonych namiotów „Parkowych” stanął na Placu Łuczkowskiego – w samym centrum Chełma. Tego dnia działania koordynował Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie z pomocą Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. W wydarzenie zaangażowane były wszystkie Ośrodki, z: Janowa Lubelskiego, Podlaskiego, Lubartowa, Sobieszyna, Zamościa oraz pracownicy Biura w Lublinie.

Mieszkańcy Chełma, turyści oraz dzieci i młodzież mogli dowiedzieć się tego dnia o okolicznych parkach krajobrazowych, o tym jak ważne dla przyrody i gospodarki są pszczoły oraz uczestniczyć w wielu grach, zabawach i konkursach o tematyce przyrodniczej.

Konkursem przewodnim, w którym można było wygrać najcenniejsze nagrody był konkurs plastyczny „Drzewo w krajobrazie” – nawiązujący tematyką do hasła tegorocznego Dnia Krajobrazu. Najbardziej uzdolniona plastycznie młodzież z Chełma i okolic mogła dać upust swojej wyobraźni tworząc wielkoformatowe prace na sztalugach.

W następnych wydarzeniach, promujących kolejne przyrodniczo cenne regiony Lubelszczyzny Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie odpowiedzialny był za atrakcje edukacyjne: koło fortuny, układanie mega puzzli – wilk oraz rysowanie motyli na podstawie drewnianych modeli. Przez nasz namiot przewinęło się łącznie 388 osób.

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)