Podczas wakacyjnych wyjazdów niektórzy z nas poszukują miejsc, które nie są oblegane przez turystów. Miejsc gdzie można znaleźć coś więcej niż pamiątkowy magnes na lodówkę.
Taki miejscem z pewnością jest wieś Trzęsiny położona w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w gminie Radecznica. Bez względu na drogę czy szlak turystyczny, który wybierzemy aby się tam udać będziemy mieli możliwość podziwiania krajobrazu Roztocza Zachodniego z charakterystycznymi deniwelacjami, wstęgami pól i płatami lasów. W ten układ jak nigdzie indziej wkomponowane są wsie i miasteczka, tworząc harmonijny ład krajobrazów naturalnych i kulturowych.
Warto więc zwrócić uwagę na obiekty historyczne i kulturowe w okolicy. W samej wsi Trzęsiny mimo, że niewielkiej znajdziemy przede wszystkim stojący w centrum dawną cerkiew, dzisiaj kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela, którego proboszczem jest ksiądz Julian Brzezicki. I to właśnie jego staraniem w 2019 roku rozpoczęto remont świątyni. Wzniesiona w 1902 roku drewniana prawosławna cerkiew wymagała już remontu. Jak się okazało jej stan był tak zły, że trzeba było postawić nowy budynek. W odnowionym drewnianym kościele ciągle można poczuć zapach różnych gatunków drzew, które posłużyły do odbudowy.
Od kościoła koniecznie udajmy się do źródeł. Tam również w otoczeniu zaszły kolosalne zmiany. Źródła obudowano, w pobliżu postawiono mostek i wiatę.
W pobliżu na wzniesieniu stoi skromna na tle otoczenia kapliczka św. Antoniego. Ale jest to jeden z najstarszych na tych terenach tego typu obiektów. Wybudowana została z drewnianych bali, a na jej ścianach do dziś zachowało się graffiti XIX-wiecznych pielgrzymów.
Wędrując do Trzęsin zwróćmy także uwagę na bogactwo przydrożnych kapliczek, które postawione zostały najczęściej w otoczeniu lip.
Tekst: Małgorzata Grabek
Zdjęcia: Małgorzata Ciuryło, Małgorzata Grabek