W dniu 22 maja br. w Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Starym Zamościu odbył się wykład z prezentacją przygotowany przez pracownika Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Prezentacja odbyła się na zaproszenie Pani Haliny Mazurek, nauczycielki chemii i biologii w Gimnazjum. Stary Zamość jest jedną z ośmiu gmin położonych w znacznej części w granicach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, sama zaś miejscowość gminna leży na granicy parku i jego otuliny, granica przebiega bowiem po drodze S 17 łączącej Lublin z Zamościem. Urząd Gminy Zamość czy Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu położone są w otulinie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, zaś Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego leży po wschodniej stronie drogi S 17, a tym samym już w granicach samego Parku. Stąd też i tematyka prezentacji nie mogła dotyczyć niczego innego jak właśnie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, choć sama prezentacja nosiła wiele mówiący tytuł „Tam gdzie rosną buki…”. Przedstawił ją Krzysztof Wojciechowski, pracownik Biura ZLPK, pod które Skierbieszowski Park Krajobrazowy formalnie podlega. Uczniowie klas gimnazjalnych dowiedzieli się z niej wiele ciekawostek o parku krajobrazowym na terenie którego znajduje się szkoła. Poznali nie tylko najciekawsze i najcenniejsze gatunki roślin i zwierząt występujących w Parku, ale też dowiedzieli się (w przypadku wybranych gatunków), gdzie je można zaobserwować. Dowiedzieli się czym są unikalne buczyny rosnące w Parku i czemu nie ma już na jego terenie susła perełkowanego. Osobnym blokiem w prezentacji był ten dotyczący wartości historycznych i kulturowych. Z niego dowiedzieli się jakie sławne postacie przebywały w przeszłości zaledwie kilka kilometrów od miejsca, w którym się obecnie znajdują (książę Józef Poniatowski w Udryczach, prezydent Ignacy Mościcki w Skierbieszowie czy bp Stefan Wyszyński – późniejszy Prymas Tysiąclecia – w Żułowie, Surhowie czy Dębowcu. Prócz tego uczniowie poznali wyjątkowe i mało znane miejsca i obiekty na terenie Skierbieszowskiego PK, np.: kurhan w lesie koło Stryjowa, bunkier murowany z cegły w Huszczce Dużej czy kapliczkę z figurką św. Teresy przywiezioną wprost z Lisieux w Łaziskach. Poza tym uczniowie dowiedzieli się gdzie znajduje się najwyższe wzniesienie Wyżyny Lubelskiej, gdzie unikalne źródło artezyjskie a gdzie podzboczowe źródło św. Jana Nepomucena. Liczymy na to, że prezentacja będzie zachętą do samodzielnego zwiedzania bliższej i dalszej okolicy – największego parku krajobrazowego w województwie lubelskim.
Po prezentacji odbyło się podsumowanie konkursu przyrodniczego. Uczniowie prezentowali przygotowany wcześniej materiał dotyczący … Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Było to zatem bardzo ciekawe dopełnienie prezentacji pracownika ZLPK. Wszystkie trzy prezentacje przedstawione przez uczniów zawierały istotne treści dotyczące Parku, które zaprezentowane zostały w sposób ciekawy, atrakcyjny, poprawny merytorycznie i z gruntowną znajomością źródeł. Cieszył bardzo wysoki poziom prac, bo pokazywał, że ich autorzy starannie przygotowali się do ich opracowania i włożyli w nie znaczny wysiłek. Stąd też i spotkały ich podziękowania, dyplomy i nagrody, które wręczył dyrektor Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Starym Zamościu Pan Zbigniew Świrszcz, oraz pracownik ZLPK Krzysztof Wojciechowski. Każdy z uczniów uczestniczących w prezentacji otrzymał też mapę Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, aby sam mógł odnaleźć omawiane miejsca.
Wyrażamy wdzięczność dyrektorowi Gimnazjum, Panu Zbigniewowi Świrszczowi i Pani Halinie Mazurek za przygotowanie spotkania i mamy nadzieję, że choć Gimnazjum jest już w stanie likwidacji, to współpraca ZLPK z placówkami edukacyjnymi będącymi jego spadkobiercami będzie się rozwijać.
Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK
Foto: z Archiwum Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Starym Zamościu i Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK
Tam gdzie rosną buki - prezentacja