Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze, spacerów czy poszukujesz malowniczych tras, które możesz pokonać samochodem, Park Krajobrazowy Lasy Janowskie oferuje coś dla każdego. Przemierzając malownicze szlaki, będziesz mógł oderwać się od codzienności i zanurzyć w harmonii lasu. Daj się porwać urokom jednego z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce i odkryj piękno tego niezwykłego miejsca!
Proponujemy dwa warianty trasy:
Samochodowa:Janów Lubelski (Na przedmieściach Janowa Lubelskiego, obok siedziby Nadleśnictwa znajduje się skansen kolejki wąskotorowej, wstęp jest bezpłatny) – Kruczek (leśne uroczysko z kapliczką św. Antoniego znajdujące się w Lasach Janowskich) – Szklarnia (miejscowość nieopodal Janowa Lubelskiego zachęca do wstąpienia wieloma atrakcjami np. Szkołą gry na „Suce biłgorajskiej”, możemy spotkać również grób sanitariuszki z okresu II Wojny Światowej Barbary Mączyńskiej oraz jeszcze wiele innych atrakcji) - Ostoja konia biłgorajskiego (jedyna w Polsce ostoja konia biłgorajskiego, są one endemicznym, rasowym typem rodzimych koni, wywodzących się z dzikich koni zamieszkujących Europę) możliwe, że pojawią się już pierwsze źrebaki – Porytowe Wzgórze (miejsce największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich w 1944) - Kościół w Momotach Górnych (Drewniany Kościół wybudowany przez księdza Kazimierza Pińciurka na zrębach kaplicy z początku XX w. Styl kościoła łączy w sobie elementy ludowe i mieszczańskie.)
W każdym z wymienionych miejsc jest bezpłatny parking.
Rowerowa: Janów Lubelski (Na przedmieściach Janowa Lubelskiego, obok siedziby Nadleśnictwa znajduje się skansen kolejki wąskotorowej, wstęp jest bezpłatny) – Kruczek (leśne uroczysko z kapliczką św. Antoniego znajdujące się w Lasach Janowskich) – Szklarnia (miejscowość nieopodal Janowa Lubelskiego zachęca do wstąpienia wieloma atrakcjami np. Szkołą gry na „Suce biłgorajskiej”, możemy spotkać również grób sanitariuszki z okresu II Wojny Światowej Barbary Mączyńskiej oraz jeszcze wiele innych atrakcji) - Ostoja konia biłgorajskiego (jedyna w Polsce ostoja konia biłgorajskiego, są one endemicznym, rasowym typem rodzimych koni, wywodzących się z dzikich koni zamieszkujących Europę) – Porytowe Wzgórze (miejsce największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich w 1944) - Kościół w Momotach Górnych (Drewniany Kościół wybudowany przez księdza Kazimierza Pińciurka na zrębach kaplicy z początku XX w. Styl kościoła łączy w sobie elementy ludowe i mieszczańskie)