Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szkoła Podstawowa w Nadrybiu - 10 lat pod powstańczym sztandarem

  • 19-02-2020

10 lat temu Szkoła Podstawowa w Nadrybiu (Park Krajobrazowy „Pojezierze Łęczyńskie”) uhonorowana została imieniem miejscowych patriotów braci Jana i Kazimierza Bogdanowiczów. Z okazji jubileuszu uczniowie, absolwenci i kadra szkoły zorganizowali uroczystość o charakterze patriotyczno-wspominkowym. Mamy ten zaszczyt, że Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych zaliczany jest do grona przyjaciół szkoły stąd też nasza obecność na tej pięknej uroczystości.


Jan i Kazimierz Bogdanowiczowie urodzili się w rodzinie ziemiańskiej gospodarującej majątkiem w Nadrybiu. Bracia wychowujący się i żyjący w zaborze rosyjskim od wczesnych lat angażowali się w ruch niepodległościowy. Zachęcali chłopów do udziału w działaniach patriotycznych, często gościli we dworze emisariuszy z Warszawy, ustawili przed kościołem w Puchaczowie krzyż upamiętniający ofiary manifestacji w Warszawie z 1861 roku. Starszy Jan uczestniczył w powstaniu narodowym na Węgrzech.  Za działalność konspiracyjną został aresztowany i osadzony w twierdzy w Zamościu a następnie zesłany w głąb Rosji. Po powrocie pozostawał pod nadzorem policyjnym i skupił się na pracy społecznej i odbudowie rodzinnego majątku. Z kolei młodszy brat Kazimierz brał czynny udział w powstaniu styczniowym. Własnym sumptem uzbroił i wyposażył powstańczy oddział. Walczył w bitwie pod Rudką. Po przegrupowaniu wojsk w okolicach Puchaczowa i Zezulina został schwytany i skazany na karę śmierci. Jego prochy spoczywają w zbiorczej mogile powstańczej na cmentarzu w Lublinie przy ul. Lipowej.

10 lat temu Szkoła w Nadrybiu otrzymując imię Jana i Kazimierza Bogdanowiczów oraz sztandar nawiązujący do sztandarów powstańczych partii postawiła sobie za cel kultywowanie pamięci o bohaterskich braciach z Nadrybia. Uczniowie szkoły wychowywani są w duchu patriotycznym, uczestniczą i współorganizują obchody Świąt Narodowych, opiekują się grobami i miejscami poległych za Ojczyznę.

Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Nadrybiu, po której uczestnicy przenieśli się do szkoły. Część „szkolna” rozpoczęła się polonezem odtańczonych wspólnie przez uczniów z klas pierwszych i ostatnich ubranych w tradycyjne stroje szlacheckie. Później nastąpiło uroczyste przekazanie prowadzenia uroczystości absolwentom, którzy nie tylko byli konferansjerami. Wzięli też udział w koncercie pieśni patriotycznych, recytowali wiersze i byli narratorami w filmie pt. „Dziesięć lat jak jeden dzień”, w którym to właśnie absolwenci opowiedzieli o swoich wspomnieniach z nadania imienia szkole. Byli uczniowie szkoły opowiadali o swoich przeżyciach, emocjach towarzyszących uroczystości i dzielili się wspomnieniami ze szkolnych lat. Następnie obecni uczniowie zatańczyły taniec z flagami do pieśni „Prząśniczki” śpiewanej przez absolwentów. Kolejnym wzruszającym momentem była projekcja filmu wykonanego techniką animacji poklatkowej, w którym historia braci Bogdanowiczów została zilustrowana pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. Kolejnymi punktami programu był koncert pieśni patriotycznych oraz recytacje wierszy.

Po zakończeniu części artystycznej odbyło się podsumowanie konkursów związanych z patronami szkoły. Efektem jednego z nich jest zbiór wierszy „Moja mała Ojczyzna i jej bohaterowie”.

Na koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy wszyscy wyrazili słowa uznania i podziwu dla kunsztu artystycznego absolwentów i uczniów szkoły.

To była dla wszystkich prawdziwa i piękna lekcja historii i miłości zarówno do "małej" jak i "dużej" Ojczyzny!

Tekst: Michał Zieliński

Zdjęcia: Mariola Szewczyk - Szołtek i Michał Zieliński