Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szczebrzeszyn – miejsce gdzie przenikają się kultury.

  • 28-09-2020

Szczebrzeszyn – to jedno z najstarszych miasteczek na Lubelszczyźnie. Prawa miejskie ma nieprzerwanie od 1352 roku. Zamieszkiwała tutaj obok siebie społeczność złożona z wielu narodowości, z których każda miała swoją kulturę i religię: katolicy, żydzi i prawosławni. Do dziś o tej wielokulturowej przeszłości świadczą pozostałe budowle: przyklasztorny kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kościół św. Mikołaja, cerkiew pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i  synagoga. Obrazu tego dopełnia jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych żydowskich cmentarzy.

Aspekt wielokulturowości z pewnością przyciąga turystów do miasteczka. O bogatej kulturze i tradycjach miasta przypomniały niedawne "Szczebrzeskie Dni Tradycji", które odbyły się  w dniach 25-27 września 2020 roku. Na program tego wydarzenia składały się liczne  koncerty, wykłady, wystawy i nabożeństwa. Można było obejrzeć między innymi: „Żydowskie wesele” w wykonaniu zespołu Pokolenia z Biłgoraja, wysłuchać  koncertu chóru z Katedry Prawosławnej w Lublinie oraz koncertu organowego „Organy - Suma Kultur". Przy Centrum Muzealno-Edukacyjnym dostępna jest także wystawa „Szczebrzeszyn w dawnej fotografii”, która przywołuje dawny wygląd miasteczka.

Przenikanie trzech kultur w Szczebrzeszynie przypominać ma również powstała w tym roku rzeźba w pniu ściętej lipy, która stoi w pobliżu cerkwi. Autorem rzeźby jest pan Mariusz Opoka, rzeźbiarz z Adeliny (gm. Chodel).