Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ŚWIĘTY AMBROŻY MIODU DOŁOŻY

  • 16-06-2020

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy słynie z uprawy fasoli tycznej. Nie dziwi więc fakt, że to tutaj zarejestrowany został produkt lokalny jakim jest miód fasolowy. Pszczoły bardzo chętnie oblatują kwiaty fasoli odmiany „Piękny Jaś” lub wielkokwiatowej. Dzięki ich pracy fasola zwiększa swój plon, a dodatkowo pszczelarze uzyskują bardzo smaczny miód o intensywnym aromacie kwiatów fasoli.

Aby wszystkich okolicznych pszczelarzy objąć opieką, Państwo Anna i Bogusław Komornikowie ufundowali kapliczkę ze świętym Ambrożym. Znajdziemy ją w miejscowości Sąsiadka, gmina Radecznica. Święty przedstawiony jest zgodnie z zasadami: w stroju pontyfikalnym biskupim, z pastorałem i kószką (rodzaj słomianego ula w kształcie dzwonu).

Święty Ambroży został patronem pszczelarzy, pasieczników i piernikarzy za sprawą legendy o pszczołach, które złożyły miód na jego ustach gdy był niemowlęciem. Jego ojciec stwierdził wtedy, że dziecko zostanie w przyszłości wielkim mówcą. I tak się stało. Ambroży, a właściwie Ambrosius Aurelius został jednym z ojców i doktorów Kościoła. Jego traktaty wpłynęły na rozwój wczesnego chrześcijaństwa. Pod ich wpływem zreformowano liturgię. Często w swoich mowach stosował przykłady pochodzące z życia pszczelej rodziny. Do dzisiaj powtarzane są jego słowa: „dobra mowa jest jak plaster miodu”.

Ambroży urodził się w arystokratycznej rodzinie rzymskiej ok. 340 roku w Trewirze, wykształcenie zdobył w Rzymie. Stamtąd wysłany został do Mediolanu, gdzie został konsulem, a następnie biskupem.  I wtedy dopiero przyjął chrzest. Ten fakt w tamtych czasach nie dziwi ponieważ zobowiązania przyjmowane podczas sakrament chrztu traktowano bardzo poważnie i z całą świadomością. Katechumeni bardzo długo przygotowywali się do tego sakramentu.

Na początku po zostaniu biskupem Ambroży rozdał swój majątek ubogim. Swoją postawą człowieka stanowczego i o silnej woli zdobył sobie autorytet. Upomniał nawet samego cesarza Teodozjusza po dokonanej przez niego rzezi Tesaloniczan. Pod wpływem jego kazań nawrócił się św. Augustyn.

Ambroży zmarł 4 kwietnia 397 roku w wieku około 57 lat. Pochowano go w bazylice w Mediolanie, która dzisiaj nosi jego imię. Jego relikwie sprowadzone zostały również do Polski. Najbliżej znajdziemy je w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabiej Woli.

W wielu pasiekach św. Ambroży roztacza opiekę nad pszczołami.

 

Tekst: Małgorzata Grabek ZLPK OZ w Zamościu

Zdjęcia: Małgorzata Ciuryło ZLPK OZ w Zamościu