Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

  • 21-05-2018

Tego dnia nad Zalewem Zemborzyckim, w Punkcie Edukacji Leśnej położonym na terenie Nadleśnictwa Świdnik, odbyło się podsumowanie XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego zorganizowanego przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie z okazji „Święta Polskiej Niezpominajki”. Konkurs adresowany był do członków LOP - dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa lubelskiego.

W wyżej wspomnianym miejscu stawili się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami oraz rodzicami. W imieniu organizatora głos zabrała Pani Anna Mikołajko-Rozwałka – Prezes Zarząd Okręgu LOP w Lublinie, Pani Elżbieta Małek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Pan Grzegorz Lenart – Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ds. ekonomicznych w Lublinie, który przypomniał sylwetkę pomysłodawcy Dnia Niezapominajki zmarłego w 2011 roku Pana Andrzeja Zalewskiego (redaktora Programu I Polskiego Radia, autora m.in. audycji Ekoradio, której ważnym elementem były niezapomniane prognozy pogody).

Niezapominajka (Myosotis L.) za sprawą redaktora Andrzeja Zalewskiego stała się symbolem pamięci i miłości. Te swojskie, wiosenne kwiaty urzekły go tak bardzo, że postanowił zorganizować Święto Polskiej Niezapominajki (trochę na przekór popularnym Walentynkom). Tłumaczył, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyze, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Pierwsze obchody Święta Niezapominajki odbyły się 15 maja 2002 roku.

Idea odniosła sukces. Radiosłuchacze oraz czytelnicy gazet i czasopism wspierających pomysł zaczęli „masowo” uprawiać niezapominajkę. Polskie wsie i miasteczka stały się niebieskie, kwiatki sadzono w ogródkach, na balkonach, działkach, rabatkach, przy szkołach i kościołach, na skwerach miejskich i przy cmentarzach. Skromne kwiatki zdawały się mówić – „nie zapomnij o mnie, o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji, przyrodzie, o serdecznych ludziach”.

Niezapominajka (Myosotis L.) w dosłownym tłumaczeniu (z języka greckiego) to „mysie uszko”. W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Występują one w stanie dzikim w umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki. Na terenie Polski występuje m.in.:

  • niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris F. W. Schmidt)
  • niezapominajka błotna (Myosotis palustris (L.) L. em. Rchb., syn. Myosotis scorpioides L.)
  • niezapominajka darniowa (Myosotis caespitosa Schultz)
  • niezapominajka górska (Myosotis nemorosa Besser, syn. M. palustris (L.) Nathh.)
  • niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica Ehrh. ex Hoffm.)
  • niezapominajka pagórkowa (Myosotis ramosissima Rochel, syn. M. collina Hoffm., syn. M. hispida Schltdl.)
  • niezapominajka piaskowa (Myosotis stricta Link ex Roem. & Schult., syn. M. micrantha Pall., syn. M. stricta Link)
  • niezapominajka polna (Myosotis arvensis (L.) Hill) – antropofit zadomowiony
  • niezapominajka rozłogowa (Myosotis decumbens Host)
  • niezapominajka różnobarwna (Myosotis discolor Pers., syn. M. versicolor Pers.)
  • niezapominajka skąpokwiatowa (Myosotis sparsiflora Pohl, syn. M. sparsiflora J. C. Mikan)
  • niezapominajka smukła (Myosotis stenophylla Knaf) – gatunek prawdopodobnie wymarły
  • niezapominajka wczesna (Myosotis praecox Hüllph.)

Po powitaniach został odczytany protokół konkursu. Tegoroczny konkurs był rozgrywany aż w pięciu kategoriach tematycznych:

  • Kategoria I: Konkurs plastyczny dla dzieci 5 i 6 letnich z grup przedszkolnych oraz klas „0” i I - szkół podstawowych pod hasłem „Świat owadów w oczach dzieci”.
  • Kategoria II: Konkurs plastyczny dla uczniów klas II-III szkół podstawowych pod hasłem „Kartka z niezapominajką”.
  • Kategoria III: Konkurs plastyczny dla uczniów klas IV - VII szkół podstawowych pod hasłem „Owady zapylające - ich znaczenie dla przyrody i człowieka”.
  • Kategoria IV: Konkurs literacki na wiersz dla uczniów klas VI-VII szkół podstawowych i klas II-III gimnazjum pod hasłem „Wielkie poruszenie wiosenne na łąkach”.
  • Kategoria V: Konkurs fotograficzny dla uczniów klas VI -VII szkół podstawowych oraz klas II-III gimnazjów pod hasłem „Owady w obiektywie”.

W konkursie wzięło udział 161 uczestników z 24 placówek oświatowych z terenu województwa lubelskiego. Na konkurs wpłynęło łącznie 194 prace w tym: 86 prac plastycznych, 24 wiersze oraz 84 zdjęcia. Komisja Konkursowa doceniając wysoki poziom prac konkursowych postanowiła nagrodzić łącznie 81 uczestników konkursu przyznając 39 nagród głównych oraz 42 wyróżnienia. Uhonorowano również opiekunów. Nagrodzone prace plastyczne i fotograficzne można było obejrzeć na miejscu – w „galerii pod chmurką”.

Po ciepłym poczęstunku edukatorzy leśni zaprosili uczestników wydarzenia do udziału w grach i zabawach o tematyce leśnej.

W tej miłej uroczystości wziął udział przedstawiciel Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Marcin Kozieł – Biuro ZLPK w Lublinie.

Tekst i foto: Marcin Kozieł – Biuro ZLPK w Lublinie