Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Światowy Dzień Ziemi 2015 – Oddział Terenowy Janów Podlaski

  • 30-04-2015

Zespół Lubelkich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy Janów Podlaski, już od 20 kwietnia, chcąc uczcić obchody Dnia Ziemi, rozpoczął intensywną kampanię edukacyjną w okolicznych szkołach.

20 kwietnia udaliśmy się do Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej. Każdy z wyjazdów zprelekcjami do szkół jest dla nas bardzo ważny, ale ten był wyjątkowy. Wiedzieliśmy, że dzieci te wymagają naszej szczególnej uwagi, ciepła, miłości. Na miejscu okazało się, że nasz przyjazd był przez dzieci bardzo wyczekiwany. Było to dla nich wielkie wydarzenie. Spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem i serdeczną atmosferą. Zajęcia przeprowadzone z uczniami szkoły specjalnej skupiły się wokół tematu: „Walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu”. Przywiezione przez nas eksponaty – ptaki, ssaki oraz gad wywołały wśród dzieci wielką radość. Uczniowie, w większości, po raz pierwszy widzieli przedstawicieli fauny Polski winnej formie niż film, czy zdjęcie. Mogli spojrzeć w oczy sowy, poczuć opuszkami palców miękkość rudego futerka wiewiórki, czy przyjrzeć się czerwieni bocianiego dzioba. Nie tylko dzieciom sprawiliśmy dużą radość. Nauczyciele też chętnie zapoznawali się z przywiezionymi przez nas zwierzętami.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści o tych zwierzętach. Mogliśmy obserwować jak na ich twarzach malują się różne emocje – od przejęcia, gdy słuchały o nocnych polowaniach puszczyka, po szczery śmiech, gdy usłyszały o nieładzie i w żaden sposób nie przypominającym woni perfum zapachu nor zimorodków.

Zajęcia w bialskiej szkole specjalnej były znakomitą lekcją także dla nas. Uświadomiły nam jak ważne dla dzieci potrzebujących specjalnej troski jest to, że ktoś poświęca czas tylko dla nich, podchodzi do każdego znich indywidualnie, jak istotny jest dla nich kontakt z przyrodą i jak bardzo tego kontaktu potrzebują.

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi udaliśmy się z prelekcjami także do innych szkół. 21kwietnia pojechaliśmy do Dobrynia Dużego – malowniczej, żyjącej niespiesznym rytmem wioski, ukrytej wśród lasów wschodniej Polski. Zastaliśmy tam niedużą, wiejską szkołą i dzieci w wieku przedszkolnym iwczesnoszkolnym, pragnące postępować proekologicznie, głodne wiedzy na tematy związane z segregowaniem odpadów. Na początku spotkania dzieci posiadły podstawową wiedzę o Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”. Następniezostały zapoznane z zasadami segregowania odpadów, które zakończyliśmy sprawdzeniem wiadomości w postaci wspólnego segregowania odpadów przyniesionych przez najmłodszych. Wszkole zorganizowany został pokaz mody ekologicznej, połączony z krótką akademią z okazji Dnia Ziemi, na którą zostaliśmy zaproszeni. Po części artystycznej, dzieci zaprezentowały własnoręcznie przygotowane stroje zfolii, puszek, butelek plastikowych. Najładniej przebrani w ocenie jury uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami i gromkimi oklaskami.

Do Dobrynia Dużego pojechaliśmy z prezentem. Postanowiliśmy przekazać małym miłośnikom przyrody budkę lęgową do zawieszenia na jednym z przyszkolnych świerków. Z pomocą Pana dozorcy, budka zawisła na drzewie. Wiemy, że dzieci z okien sal lekcyjnych, codziennie obserwują, czy wzbudziła ona zainteresowanie ptaków, czy została zasiedlona.

Kolejne dni tygodnia, w którym przypadał Dzień Ziemi, przyniosły nam następne wyjazdy do szkół. Byliśmy w miejscowości Styrzyniec i Grabanów, by przybliżyć najmłodszym zasady segregowania odpadów wramach prelekcji połączonej z warsztatami – „Śmieci mniej – Ziemi lżej – segregacja odpadów”.

Na zakończenie tygodnia, w piątek, przyjechali do nas wychowankowie Domu Dziecka w Komarnie oraz dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej z Komarna. W biurze Parku wysłuchały prelekcji: „Fauna Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu w oparciu o ekspozycje zwierząt, omówienie cech charakterystycznych i biologii poszczególnych gatunków zwierząt”. Osoby wyjątkowo aktywne otrzymały drobne upominki. W ramach zajęć terenowych „Zwiedzanie najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo, krajobrazowo i historycznie miejsc w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu”, dzieci zwiedziły Janów Podlaski – dawną siedzibę biskupów łuckich i janowskich. Największą atrakcją okazała się wizyta wpierwszej na ziemiach polskich państwowej stadninie koni – Stadninie Koni w Janowie Podlaskim - Wygodzie. Dzieci mogły zobaczyć zabytkowe stajnie: najstarszą – Zegarową z 1841 r. i stajnię Czołową, projektu Marconiego zroku 1845. Piękno architektury przyćmiła im jednak uroda, lekkość budowy i gracja zjaką poruszały się konie arabskie i angloaraby. Dalej będąc pod wrażeniem kunsztu zabudowań stadniny inieprzeciętnej urody jej mieszkańców, udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Nadbużańskie Łęgi”. Tam dzieci miały okazję dać upust swojej niespożytej energii, biegając po śródleśnych wydmach. Wplenerze wysłuchały krótkiego wykładu na temat zakładania gniazd, wychowywania piskląt przez ptaki. Dzięki przeprowadzonej zabawie edukacyjnej, doświadczyły jaki trud ptaki wkładają w karmienie swoich młodych.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Pratulin – miejscowość znana z prześladowań i męczeńskiej śmierci 13 Błogosławionych Męczenników Podlaskich, którzy zginęli w 1874 r. w obronie wiary i nieistniejącej już cerkwi, rozebranej nakazem władz rosyjskich. Spotkanie z historią wiary i męczeństwa wzbogaciły opowieści miejscowego księdza.

Dotlenieni świeżym, nieskażonym cywilizacją, nadbużańskim powietrzem, muśnięci promieniami wiosennego już słońca, pełni wrażeń i pozytywnych emocji, uczniowie zakończyli wycieczkę, a my zakończyliśmy tydzień obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w Oddziale Terenowym Janów Podlaski były wyjątkowo intensywne, nastawione na edukację ekologiczną, przyrodniczą i historyczną najmłodszych. Mimo tego, iż przygotowanie tak licznych zajęć absorbuje wielu pracowników, pochłania dużo czasu, wiemy, że warto. Czas poświęcony na edukację dzieci, w przyszłości zaowocuje tym, że stanął się dorosłymi, którzy będą postępowali proekologicznie, będą znali walory przyrodnicze i kulturowe swojego regionu, będą potrafili je docenić. Ufamy, że szacunek do przyrody ich małej ojczyzny – Południowego Podlasia, przełoży się na dbałość o środowisko naturalne ipostępowanie zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju w wymiarze globalnym.

Tekst: Małgorzata Hawryluk