Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie ze względu na swoje położenie w samym sercu „Chełmskich Torfowisk Węglanowych” inicjuje działania edukacyjne związane z ochroną torfowisk. W okresie wiosennym i letnim są to przede wszystkim wycieczki po obszarach podmokłych Chełmskiego Parku Krajobrazowego i warsztaty terenowe na ścieżce przyrodniczej „Motylowe Łąki”, w okresie zimowym to głównie obchody Światowego Dnia Mokradeł, które organizujemy na terenie Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie i związany z nimi konkurs „W Krainie Bagien i Moczarów”.
W tym roku dołączyliśmy się również do inicjatywy Pani Ilony Czarneckiej nauczycielki biologii z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie, która zorganizowała obchody Światowego Dnia Mokradeł na terenie szkoły.
Wiosną młodzież na rowerach odwiedziła Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie i miała okazję poznać okoliczne rezerwaty torfowiskowe, tym razem mogła podzielić się wrażeniami z tej wycieczki i w formie prezentacji multimedialnej przybliżyć niemal 170 osobowej widowni hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Mokradeł: „Mokradła – kluczowa rola w walce ze zmianami klimatu”. Po referacie przygotowanym przez uczniów szkoły odbyła się prelekcja Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie „W Krainie Bagien i Moczarów” przybliżająca specyfikę terenów bagiennych Chełmskiego Parku Krajobrazowego.
Cieszymy się, że mimo napiętego programu nauczania i tak wielu różnorodnych działań i akcji takie przyrodnicze inicjatywy mają miejsce w szkołach ponadpodstawowych.
Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)