Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Światowy Dzień Mokradeł na UMCS

W dniu 8 lutego br. w budynku Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyły się obchody Światowego Dnia Mokradeł. Nie mogło zabraknąć na nich Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Mokradła a zmiany klimatu”. Po raz kolejny gościnne mury Wydziału zgromadziły osoby zainteresowane problematyką ochrony terenów podmokłych. Wydarzenie skierowane było głównie do osób młodych, uczniów i studentów.

Zebranych powitali przedstawiciele władz UMCS w osobach: prof. Radosława Dobrowolskiego, prorektora ds.  Nauki i Współpracy Międzynarodowej UMCS, prof. Ireny A. Pidek, prodziekan ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej i prof. Wojciecha Zgłobickiego, prodziekana ds. studentów tegoż Wydziału. Obchody rozpoczęły się od otwarcia wstawy fotograficznej „Mokradła i ich mieszkańcy” przygotowanej przez członków Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej. Następnie uczestnicy obchodów udali się do auli im. E. Romera gdzie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, wśród których znalazł się także pracownik Biura ZLPK Krzysztof Wojciechowski. W swoim wystąpieniu przybliżył on zebranym problematykę ochrony największych i najdzikszych bagien na Polesiu, położonych na pograniczu Białorusi i Ukrainy Bagien Olmańskich. Prócz tego zebrani usłyszeli także o roli bagien w ochronie klimatu, ochronie terenów podmokłych w ramach Konwencji Ramsar, czynnej ochronie bagien na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego a także o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą budowa planowanej kopalni węgla kamiennego na Polesiu.

W przerwie między wystąpieniami odbył się także konkurs wiedzy o terenach podmokłych przygotowany i przeprowadzony przez studentów w bardzo nowoczesnej formie – poprzez aplikację internetową.

W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z problemami ochrony ptaków wodnych w czasie migracji, oglądnąć przy pomocy mikroskopu, najmniejszych mieszkańców bagien, wziąć udział w grze „Mokradła i klimat” a także obejrzeć film „Zaczarowane bagna” z obszernym komentarzem pracownika biura ZLPK.

Obchody zostały zorganizowane dzięki wysiłkowi pasjonatki terenów podmokłych dr Magdaleny Suchory z Zakładu Geomorfologii i Paleogeografii oraz grona współpracowników.

Następny Dzień Mokradeł dopiero za rok, ale już teraz warto udać się na wymykające się powoli z objęć zimy tereny podmokłe, na których już zaczyna się gromadzić przelotne ptactwo wodne.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

 

Relacja z wydarzenia dostępna jest pod adresem: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,58,fotorelacja-i-sprawozdanie-swiatowy-dzien-mokradel,74053.chtm#page-1

Galeria fotograficzna znajduje się pod adresem: https://www.umcs.pl/pl/galeria-zdjec,4617,swiatowy-dzien-mokradel-na-umcs,74025.chtm?fbclid=IwAR1fFQT-Rp3bmp3mQ5blweczC1xdrIQoCNxCAdyIe4umTm-rBJHWCVgMEA4