W czwartek (2 lutego) obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych rokrocznie aktywnie włącza się w to dzieło, przygotowując różne atrakcje edukacyjne w ramach wydarzenia pn. "W Krainie Bagien i Moczarów".
Już od 8 lat! najważniejszym punktem programu jest konkurs wiedzy dla dzieci i młodzieży. Każdego roku skupia on rzesze uczestników, którzy pragną chłonąć wiedzę, jak mokradła wodę! Mamy wrażenie, że z roku na rok poziom testu wiedzy jest coraz wyższy, a uzyskane przez uczniów punkty plasują się na naprawdę wysokim poziomie. W tym roku, w konkursie udział wzięło 69 uczniów. Maksymalną liczbę punktów (30 p.) uzyskało 6 uczestników, a niewiele mniej, bo 29 punktów zdobyło 7 osób! W związku powyższym, zdecydowaliśmy o nagrodzeniu całej szczęśliwej 13tki! Oto wyniki!
Uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów:
Nagrody dla zwycięzców zostaną dostarczone na adresy szkół. Gratulujemy!
Kolejną atrakcją, która towarzyszy nam już drugi rok z rzędu jest Quiz wiedzy skierowany do wszystkich, chcących sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą mokradeł. Bez względu na wiek czy stopień wykształcenia. W tym roku w Quizie udział wzięło 33 osoby, spośród których zdecydowaliśmy się nagrodzić drobnymi upominkami aż 5! Najlepszych Quizowiczów Dnia Mokradeł. Z wybranymi osobami, skontaktujemy się drogą mailową w celu ustalenia sposobu przekazania nagrody.
Ostatnią z atrakcji Dnia Mokradeł była Debata Ekspercka z udziałem prof. Grzegorza Grzywaczewskiego, dr Jarosława Krogulca oraz dyrektora ZLPK Pawła Łapińskiego transmitowana on-line na naszym Facebooku. W trakcie debaty dowiedzieliśmy się czym właściwie są mokradła, jakie bogactwo bioróżnorodności skrywają i jak bardzo są nam potrzebne. Nawiązując do tegorocznego hasła przewodniego Światowego Dnia Mokradeł rozmawialiśmy również o problemie zanikania mokradeł oraz sposobach przywracania utraconych siedlisk. Debata skupiła wokół siebie ok. 400 odbiorców!
Wszystkim uczestnikom Światowego Dnia Mokradeł z Lubelskimi Parkami Krajobrazowymi niezmiernie dziękujemy za obecność!
Tekst: A. Sulima