Olimpiada Wiedzy Ekologicznej jest jedną z najbardziej znanych interdyscyplinarnych olimpiad, z uwagi na to, iż jej laureaci i finaliści mają możliwość podjąć studia na jednej z blisko 60-ciu uczelni wyższych w Polsce.
O przebiegu etapu okręgowego tegorocznej olimpiady w naszym województwie pisaliśmy tutaj:
Za organizację etapu centralnego odpowiedzialny jest Komitet Główny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej przy Zgromadzeniu Głównym Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie. Patronatem honorowym wydarzenie to objąło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Generalny Dyrektor Lasów Państwowych, Regionalny Dyrektor lasów Państwowych w Radomiu oraz Fundacja Ekon. Sponsorami zostali: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Lasy Państwowe, Województwo Mazowieckie, zaś sponsorem strategicznym każdego z etapów jest Toyota Central Europe. Partnerami finału były Lasy Państwowe, Wioska Olimpijska, Grupa Amber, teleskopy.pl oraz Tamogadżet.
Na etap centralny przybyli organizatorzy oraz przedstawiciele partnerów i sponsorów tego wydarzenia. Na wszystkim czuwała Główna Przewodnicząca Komitetu OWE – Pani dr Małgorzata Falencka-Jabłońska wraz z członkami Komitetu, m.in. dr hab. Tomaszem Mokrzyckim.
W sobotę – 8 czerwca do części pisemnej etapu centralnego przystąpiło 103 uczestników. Rywalizowali ze sobą o miano laureatów i finalistów, bowiem uczestnictwo w tym etapie nie dawało owych przywilejów. Zgodnie z regulaminem osiągnięcie 70% poprawnych odpowiedzi z pisemnego testu otwierało drogę na wspomniane szkoły wyższe. Z uwagi na wysoki poziom merytoryczny olimpiady ok. 65% uczestników wywalczyło ten tytuł. Reprezentacja województwa lubelskiego w składzie:
w całości znalazła się w tym gronie. Ponadto to lubelscy olimpijczycy uzyskali najlepsze wyniki z porównaniu z uczniami z innych województw – ogromne gratulacje dla uczniów i ich opiekunów merytorycznych. Sukces naszych reprezentantów został zauważony – drużyna otrzymała drobne nagrody.
Po teście pisemnym uczestniczyliśmy w sesji terenowej w Puszczy Kozienickiej, stąd gospodarze tego terenu z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Nadleśnictwa Kozienice a także pracownicy Zespołu Mazowieckich Parków Krajobrazowych (Pani Beta Waluś i Pani Jolanta Tabor) ukazali nam piękno przyrody Mazowsza, w oparciu o ścieżkę dydaktyczną – Królewskie Źródła biegnącą po rezerwacie przyrody o tej samej nazwie. Był to bardzo owocnie i miło spędzony czas.
W niedzielę uczestnicy zostali zaznajomieni z wynikami testu pisemnego i najlepsza 10-tka – (laureaci) przystąpili do części ustnej. Każdy wylosował zestaw pytań i na pytania odpowiadał publicznie, przed zgromadzoną Komisją Konkursową oraz innymi uczestnikami olimpiady.
Niezmiernie miło mi poinformować, że dwaj nasi uczestnicy – Antoni Rosiński (opiekun p. Agnieszka Maziarczyk) oraz Krystian Onopiuk (opiekun - p. Alicja Burdach) zostali laureatami XXXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej zajmując 2 i 3 miejsce w Polsce!
Ponadto Patryk Czugała wykazał się dużą wiedzą na temat sponsora strategicznego – Toyoty i dzięki bardzo dobremu wynikowi w teście o Toyocie, razem w w/w kolegami będą uczestniczyć w wyprawie na Cypr- która jest główną nagrodą laureatów tegorocznej olimpiady (sponsorowaną przez Toyotę).
Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej ufundowało bony do sklepów Decathlon oraz Księgarni Bonito a Toyota – nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego marki JBL. Do szkół laureatów zostały przekazane plansze edukacyjnej z LOP-u a dla a trzech najlepszych szkół tej edycji – teleskopy.
Serdeczne gratulacje kierujemy w stronę wszystkich uczestników etapu centralnego i ich opiekunów– już sama obecność na finale jest sukcesem. Tak doskonałe wyniki młodzieży lubelskiej tylko utwierdzają w przekonaniu, że warto ich wspomagać i współtworzyć konkursy i olimpiady, by udało się wyłonić najzdolniejszych i najpracowitszych młodych ludzi. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia: M. Żychowska ZLPK O w Janowie Podlaskim