Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Storczykowe łąki

  • 09-06-2016

W chwili obecnej spotkać można najczęściej storczyka krwistego i storczyka kukawkę, które wyróżniają się wśród pozostałych roślin łąkowych. Nie przypominają storczyków spotykanych w kwiaciarniach, należą jednak razem z nimi do jednej rodziny storczykowate.Storczykowate(OrchidaceaeJuss) –rodzinaroślin obejmująca ponad 20 tysięcy gatunkówbylinsamożywnych imyko-heterotroficznych. Liczba rodzajów w Polsce: 22 (obuwik, dwulistnik, storczyca, storczyk, potrostek, miodokwiat, ozorka, gółka, gołek, kukuczka, podkolan, kruszczyk, buławnik, storzan, kręczynka, listera, gnieźnik, tajęża, lipiennik, wątlik, wyblin, żłobik).Jest jedną z najbogatszych w gatunki rodzinroślin wyższych. WPolscewszystkie podlegająochronie gatunkowej. Na naszym terenie- Chełmskiego Parku Krajobrazowego występuje ok. 12 gatunków. Rośliny z rodziny storczykowatych o efektownych ioryginalnych kwiatach są potocznie nazywaneorchideami.

"Kwiaty–charakteryzują się zrośnięciempręcikowiaz szyjkąsłupkawprętosłup(gynospermium) oraz tzw.pyłkowinami(Pollinaria,pollinia), czyli garstkami pyłku zlepionymi w małe grudki. Każdy kwiat składa się z dwuokółkowegookwiatu, którego części w czasie rozwoju skręcają się o 180° w stosunku do swojego pierwotnego położenia (resupinatio). Środkowa działka wewnętrznego okółka przekształcona jest w tzw.warżkę(labellum), niejednokrotnie podzieloną, często wydłużoną ku tyłowi w tzw.ostrogę. Jest ona umieszczona na dole kwiatu i służy owadom za miejsce do siadania. Kwiaty przeważnie zebrane wkwiatostanytypu wiechabądźgrono, zapylane przez zwierzęta (głównieowady, rzadziejptaki).

Owoce - torebkaz dużą ilością bezbielmowych (do 1 mln) bardzo drobnychnasion, rozsiewanych przezwiatr. Nasiona w większości są niezdolne do kiełkowania bez obecności grzybów charakterystycznych dla danych gatunków (mikoryza). Kiełkowanie może trwać wiele lat. Roślina może wytwarzać ogromną ilość nasion, by zwiększyć szansę kiełkowania- od 3 do 5 tysięcy.

Liście storczykowatych- są niepodzielone, owalne, lancetowate lub podłużne orównoległej nerwacji, często mięsiste, naprzeciwległe, ułożone zwykle w dwóch rzędach. Nie posiadają ogonków liściowych, zaś dolna część liścia obejmuje często łodygę."

Tekst i zdjęcia: ZLPK Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie