Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Stoisko Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie Na „Święcie Lubelskich Parków Krajobrazowych” w Kozłówce

  • 09-11-2017

14 października 2017 r. każdy z pięciu Ośrodków Zamiejscowych Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych wraz z Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie miał okazję zaprezentować wszystkich tych, z którymi, na co dzień współpracuje.

Nasze stoisko tworzyły dwa namioty. W jednym zaprezentowane były publikacje i odznaki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, instytucji ściśle współpracującej z OE-M w Brzeźnie w promowaniu ojczystej przyrody. Oprócz publikacji poświęconych turystyce i historii, PTTK prezentował wiele ciekawych publikacji i albumów przyrodniczych przybliżających pod tym kątem powiat chełmski. Wszystkie prezentowane metalowe odznaki rajdowe miały motywy przyrodnicze, a te plastikowe, które zostały z cyklu rajdów „Znam Lubelskie Parki Krajobrazowe” były przeznaczone, jako upominki pamiątkowe i rozeszły się nadspodziewanie szybko. O rajdach i odznakach opowiadał sam prezes oddziału PTTK Pan Zbigniew Lubaszewski. Gdy już rozeszły się odznaki turystyczne, miejsce Pana Zbyszka zajęły koleżanki z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” w Warszawie: Sylwia Anna Zgorzałek (członek zarządu) oraz Katarzyna Daniłkiewicz-Niewęgłowska, które zaczęły przyciągać do naszego stoiska młodszych uczestników Święta. Pod namiotem odbyły się konkursy: „Barwy Natury” – konkurs malowania naturalnymi farbami, „Pola tętniące życiem” – konkurs plastyczny dla najmłodszych z użyciem kolorowanek, a także dodatkowe atrakcje jak: „Przyrodniczy makijaż” – malowanie twarzy farbkami, „Przyrodnicza biżuteria” – wykonywanie ozdób z materiału roślinnego oraz „Przyrodnicze zgadywanki” – loteria z upominkami przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie. Obok tego tętniącego życiem namiotu, stał drugi – również pod opieką naszego Ośrodka. W nim zaprzyjaźnione Koło Łowieckie Nr 67 „Krogulec” w Lublinie częstowało posiłkiem myśliwskim przygotowanym, na tą okazję przez najbieglejszych kucharzy Koła. Niemal 30 litrów krupniku gryczanego na dziku oraz 20 litrów gulaszu z dzika rozeszło się w mgnieniu oka. W ten dość chłodny i deszczowy dzień gorący myśliwski posiłek to był strzał w dziesiątkę. Oprócz czegoś dla ciała, a ściślej dla żołądka, w namiocie tym również było coś dla ducha. Wnętrze namiotu wypełniały obrazy przedstawiające lubelskie krajobrazy oraz zwierzęta w ich naturalnym siedlisku, a na stoliku wyłożone było czasopismo „Krogulczyk” – jedyne takie w Polsce wydawane przez koło łowieckie. Na miejscu o obrazach opowiadał ich autor, oraz redaktor naczelny czasopisma – Pan Stanisław Ostański – członek zarządu Koła.

Oprócz namiotów Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie przygotował również repertuar na scenę główną. Główną atrakcją zapewnioną przez nasz Ośrodek było wystąpienie Folklorystycznej Grupy Wokalno-Instrumentalnej „Cykady” z Wólki Okopskiej pod kierownictwem Pana Anatola Obucha, laureatów konkursu: Festiwal Kolęd i Szczodrywek we Włodawie i Festiwal Pieśni Patriotycznych we Włodawie, która zaśpiewała piosenki: „Kocham kwiaty i Ciebie”, „Pokochałem Cygankę”, „Czerwona Ruta”, „Smereka”. Kolejną atrakcją na głównej scenie był występ zespołu "Leśne skrzaty" ze Szkoły Podstawowej w Świerżach pod opieką Pani Agnieszki Czuluk. Dzieci wykonały piosenki: " Pięknie żyć", " Ziemia zielona wyspa, " Czerwone jagody", przeplatając je wierszykami o Chełmskim Parku Krajobrazowym.

Każdy z Ośrodków miał wybrać jedną osobę do odznaczenia medalem „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych”. Do tego odznaczenia przedstawiliśmy Pana Mirosława Sawickiego Przewodniczącego Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie. Pan Mirosław od lat zaangażowany jest w promocję parków krajobrazowych. Zarząd Okręgu PZŁ aktywnie włącza się w edukację ekologiczną prowadzoną przez OE-M w Brzeźnie poprzez udział w zajęciach i warsztatach terenowych, wsparcie materialne podczas ich realizacji, współorganizację konkursu z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt „Mieszkańcy lasów, pól i łąk” oraz konkursu „Chronimy dziuplaki” a w szczególności wsparcie merytoryczne, materialne oraz organizację poczęstunków i wyżywienia dla dzieci i młodzieży.

Każdy z Ośrodków miał również podać do wyróżnienia za wieloletnią współpracę trzech nauczycieli. My przedstawiliśmy Panią Marię Pawłowicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzeźnie, która potrafiła stworzyć niemal rodzinną atmosferę łącząc kadrę pedagogiczną, dzieci, rodziców i „parkowców” podczas wspólnych działań; Pana Zbigniewa Lubaszewskiego – nauczyciela historii w Szkole Podstawowej nr 11 w Chełmie, prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, który od lat wspólnie z nami propaguje walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe parków krajobrazowych organizując liczne rajdy i wycieczki krajoznawcze oraz Panią Agnieszkę Czuluk ze Szkoły Podstawowej w Świerżach – nauczycielkę, która zawsze angażuje się w nasze wszelkie działania edukacyjne.

Podczas obchodów Święta Lubelskich Parków Krajobrazowych odbył się również uroczysty finał konkursu „Twój Park Krajobrazowy w rysunku”. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie przywiózł 5 laureatów tego konkursu ze Szkoły Podstawowej w Świerżach: Jakuba Kowalskiego, Julii Raczyńskiej, Pawła Prucnala, Julii Mil i Pawła Tkaczuka. Prace dzieci wraz z obrazami innych laureatów z każdego rejonu województwa stanęły na sztalugach przy samej scenie głównej. Tego dnia również odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla zwycięzców konkursu z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt „Mieszkańcy lasów, pól i łąk”. Na podium stanęli Oliwia Bochen ze Szkoły Podstawowej w Strachosławiu pod opieką Pana Arkadiusza Stachowicza, Adrianna Zając z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie pod opieką Pana Sławomira Korpysza i Przemysław Prucnal ze Szkoły Podstawowej w Dorohusku pod opieką Pani Joanny Szewczuk-Taras.

Wszyscy zaproszeni przez nas goście, wystawcy, zespoły, dzieci i nauczyciele powrócili do domów z uśmiechem na twarzy. Każdy z nich tego dnia miał możliwość poznać naszych kolegów i koleżanki z innych Ośrodków Zamiejscowych oraz przedstawicieli współpracujących z nimi szkół oraz wszelkiego rodzaju instytucji. My również cieszymy się, że mogliśmy przedstawić naszych przyjaciół, z którymi, na co dzień współpracujemy i dzięki którym nasza codzienna praca staje się pełniejsza i bardziej satysfakcjonująca.

Tekst: Paweł Łapiński ZLPK OE-M w Brzeźnie

Zdjęcia: Sylwia Zgorzałek, Paweł Łapiński, Ryszard Suszyński ZLPK OE-M w Brzeźnie