Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Spotkanie świąteczne pracowników ZLPK

Dnia 18 kwietnia br. w biurze Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych odbyło się spotkanie świąteczne pracowników ZLPK.

 

Jak co roku w okresie poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego pracownicy ZLPK zebrali się w biurze Zespołu na spotkaniu świątecznym. Na tegorocznym spotkaniu zaszczycili nas swoją obecnością: Pan Zdzisław Szwed, Członek Zarządu Województw Lubelskiego, który nadzoruje prace Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Pan Janusz Bodziacki, Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL, pod który to departament ZLPK bezpośrednio podlega. Marszałek Zdzisław Szwed w swoim słowie skierowanym do lubelskich parkowców podkreślił aktualność i doniosłość pracy, którą wykonujemy, a która ma na celu ochronę środowiska niezbędnego do życia wszystkich ludzi. Życzył także pracownikom ZLPK spokojnych Świąt Wielkanocnych, w oderwaniu o trosk i zabiegania dnia codziennego. Do życzeń dołączył się także Pan Dyrektor Janusz Bodziacki. Przy tej okazji podkreślił, że mimo, iż funkcję dyrektora Departamentu ŚiZN pełni od niedawna, to z parkami krajobrazowymi związany jest od ponad 20 lat z uwagi na dotychczasową pracę w samorządzie gminy i miasta Lubartów. Przypomniał także, że to dzięki jego staraniom w herbie gminy wiejskiej Lubartów znalazł się dąb bezszypułkowy. Gatunek ten rośnie w rezerwacie Kozie Góry na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Na spotkaniu nie mogło także zabraknąć przewodniczącego Rady ZLPK i przyjaciela lubelskich parków krajobrazowych – prof. Bogusława Sawickiego z Uniwersytetu Przyrodniego w Lublinie, który również złożył pracownikom ZLPK życzenia świąteczne.

Następnie wszyscy zebrani spożyli świąteczne jajeczko i skosztowali różnorodnych potraw specjalnie na tę okazję przygotowanych przez samych pracowników Zespołu (lub przez ich współmałżonków).

 

Święta Zmartwychwstania Pańskiego są najważniejszymi świętami w chrześcijaństwie. Mimo, że poprzedza jest okres „smutku”: Wielki Post wraz z Wielkim Tygodniem i tragedią Wielkiego Piątku, to jednak istotną tych Świąt jest zwycięstwo nad śmiercią, jest dowód na prawdziwość zmartwychwstania a tym samym i życia wiecznego. Dla nas parkowców-przyrodników Święta te są szczególne i pod tym względem, że płynnie i doskonale wpasowują się w „zmartwychwstanie” przyrody po okresie zimowym. To także jest nadzieja, a nawet już pewność, że po okresie smutku, szarości, zamierania przychodzi zawsze czas wzrastania, kwitnienia, słowem - czas pełni życia.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK