Przeskocz do treści Przeskocz do menu
  • 09-02-2021

Sposób na nudę !

 Mamy w całej Polsce smutny niebezpieczny i wszystkich nas stresujący czas. Pandemia nie chce odpuścić i sprawia wiele trudności w realizacji zaplanowanych czynności. Szczególnie trudny i nużący jest to okres dla naszych dzieci. Przez wiele dni nie mogą korzystać z uroków zimy – jazdy na nartach , sankach, lepieniu bałwana i podobnych atrakcjach. Dzieci bardzo się nudzą i zaczynają sprawiać kłopoty rodzicom.

Tym bardziej cenne są inicjatywy pozwalające dzieciom i młodzieży spędzić ciekawie czas i przy okazji wiele się nauczyć. Taką inicjatywę podjął nauczyciel w-f  Szkoły Podstawowej w Momotach Górnych Krzysztof Rosiński (szkoła leży na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”), który do nauki zdalnej wprowadził ciekawy element pod tytułem  „tajemniczy gość”. Młodzież nie widząc tajemniczego gościa a tylko zadając pytania  próbuje odgadnąć kto kryje się pod tą postacią. Na zadane pytania tajemniczy gość może  odpowiadać tylko tak, lub nie. Zajęcia te zdalnie odbyły się już z udziałem funkcjonariusza policji, kustosza muzeum, redaktora gazety oraz komendantem straży pożarnej. Wiele było pytań i kłopotów z rozpoznaniem tajemniczego gościa, jednak młodzież dała sobie radę i z tym zadaniem.

Wreszcie nadszedł czas, że w tym ciekawym przedsięwzięciu wzięła udział Jolanta Kiszka pracownica Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”. Mieliśmy nadzieję, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Momotach będą tym razem mieli kłopot z rozpoznaniem tajemniczego gościa. Zdziwiliśmy się bardzo gdyż już po kilku pytaniach uczniowie rozpoznali w tajemniczym gościu pracownicę parku. Późniejsze wyjaśnienia pozwoliły zrozumieć ich szybką reakcję. Młodzież stwierdziła, że wiele razy na zajęciach, pokazach lub w trakcie leśnych wypadów spotkali się z panią Jolantą która tłumaczyła im wiele spraw związanych z funkcjonowaniem i ochroną przyrody, oraz zadaniami stojącymi przed pracownikami parku. Dlatego też uczniowie szybko rozpoznali jej sposób mówienia i barwę głosu. Wobec takiej sytuacji zdalna rozmowa zostanie powtórzona z udziałem młodzieży  starszych klas, która  już dawno spotkał się z pracownicą parku a tym samym rozpoznanie tajemniczego gościa będzie trudniejsze.

Inicjatywa nauczyciela ze szkoły w Momotach jest bardzo potrzebna i owocna, gdyż daje młodzieży odskocznię od szarej rzeczywistości, a pracownikom parku miłą odmianę od codziennych obowiązków.

Tekst: M. Piech ZLPK OZ Janów Lubelski

Zdjęcia: J. Kiszka ZLPK OZ Janów Lubelski