Przeskocz do treści Przeskocz do menu

SPACER WŚRÓD DRZEW W LESIE DESZCZOWYM

  • 06-07-2021

Zgodnie z zapowiedziami 4 lipca w niedzielę odbył się pierwszy spacer „Wakacje z parkami krajobrazowymi”. Na starcie stawili się tylko ci, którym nie straszne były deszcz i błoto. A w tym część naszego bratniego Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie. I już tutaj możemy zachęcić do wyruszenia na spacer razem z nimi, bo szykuje się atrakcyjna wycieczka.

Ale wróćmy do naszych szczebrzeszyńskich wąwozów. Tego dnia były wyjątkowo malownicze. Wilgoć sprawiła, że miało się wrażenie wędrowania lasem deszczowym. Jedyne co nas wyróżniało to brak jadowitych węży i atakujących moskitów. Nawet nasze swojskie komary tego dnia pochowały się między liśćmi.

Wędrówkę zaczęliśmy w lekkiej mżawce. Później pokropiło bardziej, ale wtedy chronił już nas parasol z drzew. Na trasie wrażenie robiły pionowe ściany głębocznic, bujna roślinność, a przede wszystkim stanowisko skrzypu zimowego, które po prostu trzeba zobaczyć.

Po wyjściu na pola deszcz przestał padać i tak dotarliśmy już do miejsca startu.

Przez całą drogę uśmiech nie schodził z twarzy. W wędrówce towarzyszyła nam 5-letnia Julka, której nie tylko nie przeszkadzały warunki na trasie, ale wręcz cieszyła ją każda kałuża i taka ilość błota. Ale przecież nie tylko. „Skrzypowy wąwóz” jest bardzo atrakcyjny dla dzieci. Jest to miejsce, w którym można uruchomić wyobraźnię i przenieść się do baśniowej krainy lub miliony lat wstecz, gdy na ziemi panowały dinozaury.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania krainy Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek