Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Spacer krajobrazowy „Drzewa wokół nas”

  • 23-10-2020

Nasze spotkanie odbyło się przed murami szkoły, do której uczęszczają miejscowi uczniowie. Na jego początku została przedstawiona idea Dnia Krajobrazu oraz hasło przyświecające tegorocznej edycji. By wpisać się w jego tematykę, zaprosiliśmy uczestników na spacer ulicami naszej miejscowości do rozległego parku  z XVIII- XIX w. przy Zamku Biskupim na obrzeżach Janowa Podlaskiego. Zanim dotarliśmy na wyznaczone miejsce podziwialiśmy piękne drzewa rosnące przy Bazylice Mniejszej, z których lipa drobnolistna jest pomnikiem przyrody. Mijane przez nas gatunki drzew prowokowały do omówienia ich cech charakterystycznych jak np. wygląd blaszki liściowej, owoców, pokroju, zastosowania itp.

Wyjątkowym bogactwem gatunkowym charakteryzuje się wyżej wspomniane założenia parkowe, które reprezentują licznie graby i lipy (z których 5 stanowi pomniki przyrody) a zachowana aleja lipowa prowadzi do Groty Naruszewicza zbudowanej z polnych kamieni w 1796 r. W parku była okazja zaznajomić się także z jesionami, dębami, w niżej położonych fragmentach olszami i wierzbami. W parku zadbano o to, by był on dostępny zwiedzającym a jednocześnie w ogromnym stopniu naturalny, stąd poza drzewami otaczały nas rozległe krzewy bzu czarnego, trzmieliny pospolitej czy leszczyny. Zadrzewienia i zakrzaczenia skrywały licznych przedstawicieli ptaków, których niepozorne głosy towarzyszyły nam podczas wędrówki. Po opuszczeniu parku udaliśmy się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej by podsumować spotkanie i utrwalić zdobyte wiadomości.

Celem naszego spaceru było omówienie wieloaspektowej roli drzew a także nauka rozpoznawania gatunków rosnących wokół nas.

Składamy szczególne podziękowania Pani Iwonie Kaliszuk – nauczycielowi biologii oraz Panu Arkadiuszowi Podskok - Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych w Janowie Podlaskim za włączenie się w obchody Dnia Krajobrazu.

Tekst: M. Żychowska, Zdjęcia: M.Żychowska, I.Kaliszuk