Przeskocz do treści Przeskocz do menu
  • 31-05-2021

Okolice  Janowa Lubelskiego to największy w Polsce teren upraw gryki. W najbliższym sąsiedztwie Janowa zlokalizowanych jest wiele zakładów specjalizujących się w produkcji kaszy gryczanej. Od tej profesji okoliczni mieszkańcy  otrzymali przezwisko – Kaszawary. Dlatego też corocznie w sierpniu w Janowie Lubelskim odbywa się impreza o nazwie „Gryczaki”. Miasto jest wówczas niekwestionowaną gryczaną stolicą Polski. Festiwal organizowany jest od 2003 r. i cieszy się coraz większym powodzeniem, a nawet  przez wielu uważany jest jako jedna z najciekawszych imprez kulinarnych w  naszym kraju. Splendoru festiwalowi dodają zapraszane co roku znane osobowości kulinarne . Podczas  „Gryczaków” swoje umiejętności gotowania demonstrowali Maciej Kuroń, Karol Okrasa, Bożena Dykiel czy Ewa Wachowicz.

Program festiwalu zawiera corocznie ogrom kaszowych atrakcji: konkurs na najlepszą potrawę regionalną ,ubijanie kaszy, konkurs kaszowych mocarzy, pokazy gotowania, demonstrację ginących zawodów, prezentacje kulinarne, koncerty. Największą jednak atrakcją jest zwiedzanie oraz degustacja różnych smakołyków w zorganizowanych lokalnych zagrodach, gdzie gospodynie i gospodarze z różnych zakątków powiatu janowskiego zachwalają swoje wyroby. Można popróbować różnego rodzaju pirogów, gołąbków z kaszą gryczaną, serników, serów i innych doskonałości. Grono męskie gustuje przeważnie w produkowanych sposobem domowym napojach- typu żurawinówka, pigłówka, śliwowica.

Jednak niekwestionowanym królem tych smaków jest piróg reczany, prezentowany w wielu odmianach, od słonego, poprzez lekko słodki do całkiem słodkiego. Pomimo  różnych odmian zrobiony jest zawsze z kaszy gryczanej, z dodatkiem białego sera, masła i śmietany.

Wszyscy goście po obfitym posiłku składającym się z gryczanych przysmaków i  zapitych domową nalewką mogą stracić zbędne kalorie w trakcie wizyty na ścieżkach edukacyjno-przyrodniczych na okolicznych terenach Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”. Połączenie tych dwóch przyjemności sprawi, że wszyscy przybyli goście będą nie tyko najedzeni ale również oczarowani pięknem janowskiej przyrody.                   

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcie: A. Różyńska ZLPK OZ w Janowie Lubelskim