Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Ślady krwawych walk

  • 07-12-2021

Lasy Janowskie i ich najbliższa okolica w przeszłości były świadkiem wielu krwawych zmagań wojennych. Najbardziej znane są walki oddziałów partyzanckich z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Przykładem jest Porytowe Wzgórze gdzie miała miejsce największa na ziemiach polskich bitwa partyzantów z oddziałami hitlerowskimi.

Niewielu ludzi a nawet mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic wie, że przez te tereny maszerowały zarówno wojska armii  austriackiej jak i oddziały rosyjskie, które starły się w krwawej bitwie w czasie I wojny światowej. W dniu 21 sierpnia 1914 roku miała miejsce wielka bitwa (w kronikach widnieje jako bitwa pod Godziszowem), w trakcie której poległo wielu żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej. Miejsce  wiecznego spoczynku znaleźli oni bardzo daleko od swojej ojczyzny. Pochowani zostali w bezimiennych mogiłach na polach wsi Biała w pobliżu Janowa Lubelskiego.

   Cmentarz w Białej wpisany jest do rejestru zabytków z numerem 465/92. Pierwotnie prostokątny obecnie częściowo naruszony przez nieistniejącą już kopalnie żwiru kryje słabo zarysowane bezimienne mogiły 1500 żołnierzy. Cmentarz otoczony jest mało widocznym rowem. W jego wschodniej części umieszczono krzyż i kamień z pamiątkowym napisem.

 

                        ŚMIERĆ NIE WIECZNA – WIECZNA WIARA

 BOŻE POKOJU DAJ CISZĘ WYTCHNIENIA ŻOŁNIERZOM AUSTRIACKIM

       KTÓRZY POLEGLI W BOJU PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ

 

Społeczeństwo Janowa Lubelskiego 4.XI.1993 r.

 

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: M. Grzyb ZLPK OZ w Janowie Lubelskim