Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sadzenie drzew z okazji Dnia Ziemi

  • 29-04-2021

W ubiegłym tygodniu tj. 22 kwietnia obchodziliśmy „Dzień Ziemi”.

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Święto to zostało utworzone w celu promowania ekologicznych postaw społeczeństwa.

Z tej okazji Z tej okazji Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie brał udział w cyklu prelekcji z zajęciami terenowymi w placówkach kultury i placówkach oświatowych. Zajęcia odbyły się Gminnej Bibliotece Publicznej w Ułężu, Samorządowym Przedszkolu nr 5 w Rykach i Przedszkolu Samorządowym w Kłoczewie. Udział w zajęciach wzięło ponad 150 dzieciaków z 7 grup. Zadaniem zajęć było kształtowanie świadomości przyrodniczej oraz promowanie wśród najmłodszych edukacji w zakresie zachowań ekologicznych. Nie bez przyczyny mówi się że: „Czym skorupka za młodu nasiąknie….”

Głównymi tematami poruszanymi podczas prelekcji był problem wszechobecnych śmieci i ich segregacja oraz rola drzew w przyrodzie. W ramach zajęć terenowych wspólnie z dziećmi zostały posadzone drzewa na terenie placówek, w których odbywały się zajęcia a także pokazano rodzaje budek lęgowych. Sadzenie drzew to jedna z form aktywnej ochrony przyrody. W ramach tej akcji posadzono 10 drzew. Dla dzieciaków często były to pierwsze sadzone drzewa ale mam nadzieję, że nie ostatnie. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły zarówno w pogadance jak i zajęciach w terenie.

Dzień Ziemi to idealna okazja by budować w społeczeństwie postawę świadomego mieszkańca naszej planety. To możliwość uświadomienia, byśmy o nią dbali dla siebie ale i dla przyszłych pokoleń. Mamy przecież świadomość, że jej zasoby nie są nieskończone, dlatego warto o nią dbać.