Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rowerem na ścieżce Nadbużańskie Łęgi

  • 21-08-2020

Tegoroczne zajęcia terenowe odbywające się we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowie Podlaskim miały charakter rajdu rowerowego. Dzieci uczęszczające na wakacyjne zajęcia organizowane przez tę instytucję 20 sierpnia br. stawiły się ze swoimi jednośladami, by poznać okoliczną ścieżkę pod okiem swoich opiekunów i pracowników parku.

Nasz pobyt na trasie ścieżki „Nadbużańskie Łęgi” rozpoczęliśmy ok. 4 km od miejscowości Janów Podlaski, dotarcie w to miejsce na rowerach było doskonałym pomysłem, zwłaszcza że głównymi uczestnikami wydarzenia były dzieci w wieku 7-10 lat. Ścieżka na odwiedzanym odcinku zaznajamiała z różnymi typami siedlisk leśnych – bór suchy, bór świeży, dąbrowa świetlista. Tablice na ścieżce wyznaczały nam kolejne przystanki a spacer po lesie w ciepły dzień dawał wytchnienie, był też okazją by poruszyć różnorodne zagadnienia przyrodnicze związane z lasem.

Przy jednym z przystanków na naszej ścieżce znajduje się skromna infrastruktura, która umożliwia organizację ogniska i odpoczynek w tym miejscu. Tu właśnie zostało przygotowane ognisko dla młodych rowerzystów, którzy posilili się kiełbaską i odpoczęli przez drogą powrotną. Młodzi ludzie żądni zabawy i wiedzy chętnie włączyli się także w zabawę przyrodniczą z wykorzystaniem kostki dydaktycznej.

Taka forma edukacji okazuje się być bardzo atrakcyjna, zarówno dla odbiorców jak i organizatorów. Wysiłek fizyczny w pięknych okolicznościach przyrody, w towarzystwie zadowolonych i dociekliwych dzieci jest bardzo ciekawą przygodą a pokonane kilometry (w tym przypadku ok. 10) mijają w wyjątkowo szybkim tempie.

 

Tekst: M. Żychowska

Zdjęcia: A. Łazeba