Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rewolucje w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”

  • 19-11-2015

Priorytetem była dla nas rozbiórka budynku znajdującego się na działce Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. W budynku, niegdyś mieściła się przetwórnia warzywna, później magazyn parkowy. Projekt rodem z PRL-u nie przetrwał jednak próby czasu – żelbetonowe konstrukcje groziły zawaleniem, dach przeciekał, szyby w oknach powybijał wiatr, a bryła budynku i stan elewacji „straszyły” przechodniów i turystów goszczących na terenie Parku.

Upalnego, lipcowego dnia, ekipa wyposażona w ciężki sprzęt zrównała zagrażający bezpieczeństwu budynek z ziemią, odsłaniając tym samym piękny widok na staw znajdujący się na parkowej działce. Podbudowani powodzeniem wspomnianej rewolucji, postanowiliśmy sięgnąć po więcej.

Rada Gminy Janów Podlaski wraz z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie przekazali środki finansowe na działania „proekologiczne”. Kolejnym, piorytetowym dla nas miejscem był zakątek edukacyjny dla dzieci i młodzieży.Naprawiono wiatę ogniskową, która dzięki nowemu pokryciu dachowemu, będzie znowu spełniała swoją funkcję – ochroni uczestników ognisk i spotkań edukacyjnych przed deszczem, upalnym słońcem i wiatrem. Funduszy wystarczyło także na zakup stołów i ławek zamocowanych na stałe na działce – teraz już nawet bardziej liczne grupy będą mogły z powodzeniem usiąść i wysłuchać prelekcji, odpocząć, czy zjeść upieczoną na odnowionym miejscu ogniskowym kiełbaskę. Wśród wierzb umiejscowiono nową, drewnianą toaletę.

Ważnym uzupełnieniem naszego edukacyjnego zakątka stały się tablice – cztery opowiadające o samym Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”, jego florze, faunie i innych walorach turystycznych oraz trzy zawierające treści typowo „proekologiczne”.

Po latach, na nowo, z dumą przyjmujemy na działce Zespołu grupy dzieci i młodzieży. To właśnie dla nich działka ma służyć, im pomagać zrozumieć treści edukacji przyrodniczej, dla nich być miejscem na wytchnienie, czy zorganizowanie ogniska po ciekawej prelekcji.

Kolejnym miejscem proszącym o „przeprowadzenie rewolucji” była ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Nadbużańskie Łęgi”. Tablice przy ścieżce ustawiono przeszło 15 lat temu, niedługo po powołaniu do istnienia Parku. W terenie narażone były na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Przez lata tablice powykrzywiane zostały przez wiatry, same plansze wyblakły od promieni słońca, nogi spróchniały od wilgoci – doświadczane były wielokrotnie wodami z wiosennych roztopów. Nie było roku, w którym przy tablicach byśmy czegoś nie poprawiali – wielokrotnie naprawiane były daszki, umacniane nogi, plansze czyszczone, a całe konstrukcje malowane. Mimo naszej dbałości o tablice przy ścieżce, upływającego czasu nie dało się oszukać.Do przyszłego sezonu turystycznego by nie dotrwały.

Dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Nadbużańskie Łęgi” „dostała drugie życie”. Na nowo zaprojektowano i wymieniono tablice na całej ścieżce. W październiku zakończono ostatnie montaże .

Wymiana tablic to inwestycja na długie lata. Mamy nadzieję, że będą służyły dzieciom i młodzieży nie krócej niż poprzednie, wysłużone tablice.Dzisiaj z radością słuchamy jak okoliczni mieszkańcy zauważają nowe inwestycje poczynione w Parku i wyrażają z tego powodu ogromne zadowolenie.

Już czekamy na wiosnę, kiedy to nasili się ruch turystyczny, a powracający do nas turyści zauważą pozytywne zamiany.Ten rok przyniósł dużo dobrego dla Parku – zakątek edukacyjny na działce Zespołu, nowe tablice na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Nadbużańskie Łęgi”. To wszystko bardzo cieszy, ale równocześnie stawia przed oczami konieczność czynienia kolejnych, ważnych jeśli chodzi o działania statutowe Parku inwestycji m.in. związanych z edukacją.

Pomysłów na remonty, modernizacje, nowe inwestycje i przede wszystkim żywych chęci do działania nam – pracownikom Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim nie brakuje. Żywimy nadzieję na dalszą pomoc w ich realizacji.

Tekst: M. Hawryluk