Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Relacja ze Święta Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego – „W meandrach Bugu” połączonego z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Obchody tegorocznego Święta odbyły się w niedzielę, 14 czerwca, na północnym skraju województwa lubelskiego – w granicach Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miejscem spotkania było miasto Terespol, a organizatorami wydarzenia byli Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz władze miasta.

Wydarzenie plenerowe zostało poprzedzone rajdem rowerowym pn. „Szlakiem Bociana Białego”, który wystartował z różnych miejsc położonych na obszarach chronionych będących pod opieką Oddziału w Białej Podlaskiej: z Łukowa, Trzebieszowa, Kodnia, Białej Podlaskiej i Zalesia. Pierwsi cykliści wyruszyli w godzinach porannych, by na czas dotrzeć na główne obchody święta w Terespolu. Uczestnikami rajdu w grupie z Kodnia byli m.in. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Pan Marek Wojciechowski oraz Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Pan Paweł Łapiński. Zmienna aura nie zniechęciła ich do poznawania uroków nadbużańskich terenów z perspektywy jednośladów.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się w południe Mszą Świętą w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Następnie zaproszeni goście oraz uczestnicy nabożeństwa, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Łomaz, udali się na plac wydarzenia. Uroczystość otworzył Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Pan Paweł Łapiński, który powitał zgromadzonych gości. Następnie głos zabrali Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Pan Marek Wojciechowski oraz gospodarz wydarzenia – Burmistrz Terespola Pan Jacek Danieluk.

Organizację tak dużego wydarzenia wsparli liczni partnerzy, instytucje i samorządy, których przedstawiciele zaszczycili nas swoją obecnością. Byli to: Miasto Biała Podlaska, Powiat Bialski, Powiat Łukowski, Powiat Radzyński, Powiat Włodawski, Gmina Janów Podlaski, Gmina Biała Podlaska, Gmina Hanna, Gmina Zalesie, Gmina Kodeń, Gmina Sławatycze, Gmina Rokitno, Gmina Konstantynów, Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim oraz Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu.

Ideą święta jest promocja działalności naszej jednostki i podległych jej obszarów chronionych, a także edukacja przyrodnicza realizowana poprzez gry, zabawy i łamigłówki przygotowane na stoiskach promocyjnych. W tym zakresie wsparły nas następujące instytucje: Poleski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz pracownicy Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Swoją działalność zaprezentowali również funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Bohukałach oraz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej – Oddziału w Białej Podlaskiej.

Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego „W meandrach Bugu”, połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka, odbyło się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego, Prezydenta Miasta Biała Podlaska Pana Michała Litwiniuka, Starosty Powiatu Bialskiego Pana Mariusza Filipiuka, Starosty Powiatu Łukowskiego Pana Jana Szustka, Starosty Powiatu Radzyńskiego Pana Szczepana Niebrzegowskiego oraz Starosty Powiatu Włodawskiego Pana Mariusza Zańko.

Nasze wydarzenie plenerowe stało się okazją do ukazania wyjątkowości doliny Bugu pod względem przyrodniczym i kulturowym oraz promocji turystyki rowerowej. Promowanie aktywnego spędzania czasu leży na sercu nie tylko władzom wojewódzkim, których przedstawiciele aktywnie włączyli się w tę inicjatywę, lecz także władzom Gminy Biała Podlaska, Gminy Zalesie oraz Miasta Biała Podlaska. Prezydent Białej Podlaskiej, Pan Michał Litwiniuk, był liderem grupy mieszkańców swojego miasta, które już kilkakrotnie zdobywało zaszczytny tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Łącznie w naszym „świątecznym” rajdzie wzięło udział blisko 170 osób, które dołączyły do nas w Terespolu i skorzystały z posiłku regeneracyjnego oraz innych atrakcji.

Podziękowania kierujemy do Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Rokitno, Koła Gospodyń Wiejskich w Samowiczach „Pyzanki” oraz Wójta Gminy Kodeń za przygotowanie poczęstunku dla uczestników rajdu rowerowego na przemierzanych trasach.

W tegorocznym święcie uczestniczyli przedstawiciele Rady Parków Krajobrazowych – Przewodniczący prof. dr hab. Grzegorz Grzywaczewski oraz członek Rady prof. dr hab. Piotr Zacharczuk. Pan Wicemarszałek Marek Wojciechowski oraz Pan Dyrektor Paweł Łapiński wręczyli im Listy Gratulacyjne z okazji powołania do Rady Klimatu i Środowiska przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Była to doskonała okazja do wyrażenia uznania i pogratulowania objęcia tej zaszczytnej funkcji.

Tradycją naszych świąt stało się wręczanie Odznaki Honorowej „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych” osobom i instytucjom wspierającym nas w codziennej pracy. Jest to wyraz naszego uznania za okazywaną życzliwość, otwartość i współpracę. W tym roku odznaczenie otrzymali:

– Pan Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska,
– Pan Jacek Danieluk – Burmistrz Miasta Terespol,
– Pani Anna Pietrusik – Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu,
– Pani Beata Bytof-Szpera – Kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej,
– Pan Karol Zalewski – leśnik oraz pasjonat przyrody i fotografii, który z niezwykłą wrażliwością dokumentuje piękno nadbużańskiej przyrody.

Podczas święta można było obejrzeć część wystawy fotograficznej „Natura tu i teraz”, której autorami są Karol Zalewski, Jarosław Mydlak, Andrzej Lipiński, Konrad Kiryła oraz Marzanna Demianiuk. Niestety niesprzyjająca aura, deszcz i porywisty wiatr uniemożliwiły prezentację wystawy w całości.

Podczas wydarzenia odbył się również konkurs wiedzy o bocianie białym – bohaterze rajdu rowerowego. Cenne nagrody, ufundowane przez Miasto Biała Podlaska, Gminę Biała Podlaska oraz Powiat Włodawski, trafiły do zwycięzców. Osoby wyróżnione otrzymały upominki od Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Święto Parków było połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka, dlatego Miasto Terespol przygotowało dla najmłodszych uczestników strefę rozrywki z dmuchańcami oraz możliwością wykonania ozdobnych warkoczyków. Na scenie swoje talenty wokalne zaprezentowały dzieci i młodzież z Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zorganizował również występ akrobatycznego Zespołu „Diament” ze Szkoły Tańca i Gimnastyki z Radzynia Podlaskiego, który dostarczył widzom wielu wrażeń i został nagrodzony gromkimi brawami. Starsi uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać koncertu Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO z Radzynia Podlaskiego. Święto zwieńczyły występy rockowych zespołów działających przy MCKSiR w Terespolu: Sonic Explosion i Last of Kind.

VIII Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego jest już za nami. Było różnorodnie zarówno pod względem pogody, jak i programu wydarzenia. Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie.

Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli z nami to ważne wydarzenie oraz zaszczycili nas swoją obecnością.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły następujące media: TV Republika, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Lublin, Radio Biper, Radio ESKA2, wPolsce24 oraz portal Biała24.

 

Zdjęcia: Sylwia Odrzywolska Oddział w Janowie Lubelskim

Tekst: Magdalena Żychowska Oddział w Białej Podlaskiej