Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rajd pieszy pamięci Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”

  • 09-08-2022

23 lipca 54 śmiałków w upale i słońcu powędrowało śladami partyzantów z oddziału, legendy Armii Krajowej, Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”, który działał na Zamojszczyźnie. Rajd zorganizowało Stowarzyszenie Patriotyczny Szczebrzeszyn i Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Szczebrzeszyna i okolic, przyjezdni turyści (nawet z województwa lubuskiego), harcerze, regionaliści. Nie mogła zabraknąć pracownika ZLPK.

Rajd rozpoczęła wspólna modlitwa. Następnie pomaszerowaliśmy na cmentarz, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy poległych podczas II wojny światowej oraz grób Zygmunta Klukowskiego, który jest między innymi autorem „Dziennika z lat okupacji Zamojszczyzny 1939-1944” - lektury obowiązkowej dla wszystkich zainteresowanych tym okresem.

Dalsza część trasy wiodła drogami polnymi. Tam uczestnicy mogli podziwiać krajobraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego z charakterystycznymi pasmowo ułożonymi polami, podzielonymi miedzami. Gdzie jeszcze nawet teraz znajdują się zadrzewienia śródpolne.

Krótki odpoczynek od słońca, które tego dnia przygrzewało wyjątkowo, dał nam las. Ten sam las zapewniał ochronę partyzantom „Podkowy”. Ważne w tym miejscu były również wąwozy, z których słynie Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Były one bezpieczną kryjówką. W ich labirynty Niemcy bali się zapuszczać. Dzisiaj w miejscu gdzie stacjonował Oddział  Kawęczyn zrekonstruowano bunkry i postawiono pomnik.

Ważnymi uczestnikami rajdu byli syn i wnuk porucznika Jana Hadama „Agresta”, dowódcy rejonu Radecznica - Sułów w Obwodzie Zamość II Inspektoratu Zamojskiego AK. Jan Hadam został zastrzelony przez funkcjonariusza MO. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie znajdują się jego szczątki. O tym wszystkim i o prześladowaniach rodziny opowiadał syn również Jan.

Po przejściu przez las Cetnar znaleźliśmy się we wsi Kawęczynek gdzie na wszystkich czekał poczęstunek i opowieści przy ognisku.

Więcej o patronie rajdu można przeczytać na stronie IPN: https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/zol/biogramy/88029,Por-Tadeusz-Kuncewicz-ps-Podkowa.html

Relację z rajdu można zobaczyć  na mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/profile.php?id=100068842126623&__cft__[0]=AZVEhTR1BLzbsk2l3KlSUmi5_YplYNms6qUAWJOecXA68WyEkuXmrt349hpdGkE6SISGcItZD6KQRvSLf_jOGTJjo_CIE4Eg49FnxTx-8rdWsV9Vv7Btdd_JsWEl_3S5S4CEx6jh3snPd8C8ceR-seJ9qKkP5PmbtdKei592JwVAQw&__tn__=-UC%2CP-R

Krótka relacja znalazła się również w Panoramie Lubelskiej: https://lublin.tvp.pl/61450700/rajd-sladami-podkowy?fbclid=IwAR3qly0IRaIuVU96INkljn-k1Zzk0RNWtyH0vTvw3nHSUC90UQ46pBpIoOg

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek ZLPK OZ w Zamościu