Przeskocz do treści Przeskocz do menu

RAJD „KOŚCIUSZKOWSKI” PO STRZELECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Mimo deszczowej pogody turyści dopisali, na rajd zgłosiło się ponad 80 osób, grupa była jak już się powoli staje tradycją różnowiekowa, ramie w ramie obok siebie szli uczniowie podstawówki i emeryci. Dwoma dużymi autokarami turyści podjechali pod budynek Nadleśnictwa Strzelce w Maziarni Strzeleckiej. Ta niewielka mieścina, której mieszkańcy to głównie leśnicy i pracownicy leśni położona jest w samym sercu rozległego kompleksu Lasów Strzeleckich. Te wspaniałe tereny rozpięte są pomiędzy rozległymi dolinami trzech rzek: Wełnianki, Ubrodowicy i Bugu. Pierwszy etap rajdu zorganizowany był przez Nadleśnictwo Strzelce. Po Gospodarstwie Szkółkarskim i Pałacu Myśliwskim Zamoyskich z początku XX w. oprowadził Zastępca Nadleśniczego Pan Mariusz Jaślikowski. Uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnymi metodami hodowli sadzonek, ogrzać się przy zjawiskowym kominku w sali balowej pałacu oraz poczęstować się najnowszymi wydawnictwami Lasów Państwowych i Nadleśnictwa. Wszyscy gromkimi oklaskami podziękowali Panu Nadleśniczemu i w dalszą drogę ruszyli już pieszo. Pracownicy Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie poprowadzili wszystkich ponad 12 km trasą od Maziarni Strzeleckiej do Siedliszcza. Stało się już tradycją rajdów współorganizowanych przez Ośrodek w Brzeźnie, że do trasy pieszej wprowadza się elementy sztuki przetrwania i tym razem nie było inaczej. Odcinek wzdłuż rezerwatu Siedliszcze – chroniącego miejsce gniazdowania orlika krzykliwego turyści pokonali „na azymut”, przechodząc pod gałęziami powalonych dębów, idąc pniami rozkładających się jesionów i skacząc z kępy na kępę pomiędzy zalanymi wodą olchami. Idąc skrajem rezerwatu co raz napotykano na pomięte, powalone lub przerośnięte mchami i krzewami tablice informacyjne i oznaczenia urzędowe. Można było ulec wrażeniu, że przyroda wchłania wszystkie ślady obecności człowieka, powiększając nieustannie swoje granice i podporządkowując wszystko wokół własnym prawom. Wychodząc z lasu turyści ujrzeli rozległe łąki wzdłuż rzeki Wełnianki i nimi dotarli do miejscowości Siedliszcze. Tam przy Jesionie Profesora Janeckiego czekały autokary. Specjalnie na potrzeby rajdu przyjechał do tej miejscowości Pan Marek Solski – pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego by opowiedzieć uczestnikom o dokonaniach i samej postaci Profesora Janusza Janeckiego, który urodził się właśnie w tej miejscowości.

Dalszą drogę turyści pokonali już autokarami, które przystanęły w Uchańce nad Bugiem, przed kopcem Tadeusza Kościuszki. W tym roku mija 200 rocznica śmierci naszego narodowego bohatera. Po wdrapaniu się na szczyt kopca wszyscy zebrani usłyszeli z ust Pana Zbigniewa Lubaszewskiego – historyka i regionalisty o najważniejszych dokonaniach generała i szczegółach bitwy pod Dubienką (18 lipca 1792 r.).

Zanim dotarliśmy do ostatniego punku rajdu słońce zaczęło się już chylić ku zachodowi, autokary skręciły z asfaltowej drogi na Dorohusk w drogę gruntową i zmierzały ku ciemniejącej w oddali ścianie lasu. Całkiem na uboczu, z dala od zabudowań znajduje się Domek Myśliwski Koła Łowieckiego Nr 67 „Krogulec” w Lublinie. Tu na zmęczonych marszem i nieco wychłodzonych turystów czekały skwierczące na ruszcie kiełbaski, gorąca kawa, herbata i słodycze – poczęstunek przygotowany przez członków Koła. W obszernej wiacie przed Domkiem Myśliwskim, już pokrzepieni posiłkiem turyści mieli okazję posłuchać opowieści o dawnych łowach, wyprawach myśliwskich i o 65’letniej historii Koła od Pana Stanisława Ostańskiego - członka Zarządu Koła, pisarza, poety i artysty malarza. Na zakończenie zainteresowani tym wątkiem rajdu dostali na pamiątkę „Krogulczyka” kwartalnik wydawany przez myśliwych.

Na zakończenie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy nabytej podczas rajdu. W wiacie została sama młodzież z długopisami i testem wiedzy. Do konkursu zgłosiło się 23 uczniów repezentujących 9 szkół. Poziom jak zawsze okazał się bardzo wysoki i aby wyłonić zwycięzców trzeba było przeprowadzić dodatkowe eliminacje ustne. Laureaci konkursu oraz wszyscy uczestnicy dostali cenne nagrody, gadżety turystyczne i pamiątki zakupione przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Tekst: Paweł Łapiński ZLPK OE-M Brzeźno

Zdjęcia: Anna Wierzbicka, Zbigniew Lubaszewski