Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PRZYSTANEK KRAJOBRAZ

Akcja edukacyjna „Przystanek Krajobraz – Odkrywamy Lubelskie Parki Krajobrazowe” ma na celu przybliżać mieszkańcom województwa lubelskiego najpiękniejsze oraz najbardziej charakterystyczne dla danego regionu krajobrazy poprzez instalacje w wybranych miejscach tzw. ławeczek „krajobrazowych”.

Ławeczki posiadają unikalny emblemat wykonany w metaloplastyce z logiem parku. Widok z każdej z nich  przedstawia unikalny fragment krajobrazu występującego w danym parku krajobrazowym. Ławeczki zlokalizowano w krajobrazie naturalnym, który nie zawiera elementów przestrzennych wprowadzonych w wyniku działalności człowieka (naturalne ukształtowanie terenu i jego pokrycie) lub kulturowych, gdzie widoczne są elementy przestrzenne związane z działalnością człowieka, a elementy przyrody przekształcone są ręką ludzką w sposób harmonijny uwidaczniając, iż działalność człowieka miała tu charakter przemyślany i celowy, a jej efekty współgrają i współistnieją z otaczającą przyrodą. Ławeczki zostały zainstalowane na terenie ośmiu parków krajobrazowych:

  • Chełmskiego PK – w miejscowości Brzeźno w krajobrazie torfowisk węglanowych (51.162917, 23.610750).
  • PK „Lasy Janowskie” – w miejscowości Szklarnia na placu edukacyjnym w ostoi konia biłgorajskiego (50.64756, 22.39440).
  • PK „Podlaski Przełom Bugu” – W okolicy miejscowości Gnojno na Łysej Górze – wzniesieniu stanowiącym stromy brzeg Bugu (52.285521, 23.130137).
  • Wrzelowieckiego PK - w Kaliszanach Kolonii na szczycie kamieniołomu Piotrawin z widokiem na Małopolski Przełom Wisły (51.091650, 21.804149).
  • Krasnobrodzkiego PK – w Krasnobrodzie na szczycie stanowiska dokumentacyjnego „Kamieniołom” z widokiem na Uzdrowisko Krasnobród oraz rezerwat (Św. Rocha 50.550069, 23.204220).
  • Południoworoztoczańskiego PK - w miejscowości Siedliska dawnym majątku książąt Sapiehów, przy Muzeum Skamieniałych Drzew i murowanej cerkwi greckokatolickiej (50.265073, 23.554304).
  • PK Puszczy Solskiej - w miejscowości Grabowica z widokiem na rozległe bory sosnowe, poprzecinane naturalnymi dolinami rzecznymi (50.423503, 23.213613).
  • Skierbieszowskiego PK - w Skierbieszowie w pobliżu rezerwatu Broczówka, z widokiem na staw i wstęgowy układ pól uprawnych (50.864681, 23.369876).

 

W zeszłym roku w ramach akcji:

  • Zorganizowany został  cykl wydarzeń edukacyjnych w plenerze „Przystanek Krajobraz – Wakacje z lubelskimi parkami krajobrazowymi”, podczas którego zostały zorganizowane wycieczki, których trasa przechodziła przez punkty widokowe  „Przystanku Krajobraz”. Podsumowanie „Wakacji z lubelskimi parkami krajobrazowymi” odbyło się podczas obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych w ostoi konia biłgorajskiego w Szklarni (Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”) wraz z The Adventure starts Here Fundation. Mimo deszczowej aury do ostoi przybyło 250 osób z całej Polski.
  • Dla uczniów ze szkół podstawowych zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego zorganizowany został konkurs plastyczny o zasięgu wojewódzkim „Przystanek Krajobraz – jesień wokół nas”, którego motywem przewodnim był widok roztaczający się z punktu widokowego „Przystanek Krajobraz”. W konkursie wzięło udział 156 uczniów.
  • W ramach podsumowania zadania dla edukatorów i przyrodników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz zaproszonych gości zostały zorganizowane warsztaty z fotografii i rysunku krajobrazu.
  • Efektem końcowym zadania było wydanie „spacerowników” – przewodników dla dzieci i młodzieży po wybranych parkach krajobrazowych, na terenie których była zlokalizowana ławeczka „krajobrazowa”.

(dokumentacja fotograficzna w załączniku poniżej)

 

W bieżącym roku:

 

  • Instalacja ławeczek „krajobrazowych” w kolejnych parkach krajobrazowych.
  • Organizacja akcji „Przystanek Krajobraz – Wakacje z lubelskimi parkami krajobrazowymi” połączonej z konkursem fotograficznym na FB.
  • Organizacja kolejnej edycji konkursu plastycznego o zasięgu wojewódzkim „Przystanek Krajobraz – jesień wokół nas”.

 

Paweł Łapiński – Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych