Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przygotowania do sezonu turystycznego rozpoczęte

  • 07-05-2020

Co prawda czas swobodnego poruszania się po kraju jest jeszcze przed nami, jednak wierzymy, iż lada tydzień (zachowując wszelkie zalecenia i środki ostrożności) będzie nam wszystkim dane spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Parki krajobrazowe są doskonałym miejscem ku temu, by zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną organizmu a nasze ścieżki przyrodniczo-edukacyjne pozwalają poznawać świat przyrody ukazując i opisując na tablicach dydaktycznych istotne treści dotyczące odwiedzanych miejsc. Z uwagi na to, iż parki obejmują często tereny oddalone od zabudowy są miejscem bezpiecznym i nie obciążonym wzmożonym ruchem turystycznym, stąd bardzo atrakcyjnym rekreacyjnie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Szwajcaria Podlaska jest miejscem szczególnym w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”, ukazuje jeden z najciekawszych fragmentów parku z bezpośrednim dostępem do Bugu (a także jego dopływu – Krzny) oraz pięknym widokiem na rezerwat przyrody. Ścieżkę „Szwajcaria Podlaska” wyznacza 9 tablic, na jej trasie można odwiedzić powstały niedawno OŚRODEK RZEŹBY W DREWNIE w miejscowości Neple (w miejscu dawnego ośrodka wypoczynkowego a pierwotne założenia pałacowego w Neplach). Zamieszkujący to miejsce twórcy są bardzo otwarci na ludzi, chętnie opowiadają o swojej pracy – pasji udostępniając do obejrzenia powstające tam dzieła.

Rzeczywistość, z którą przychodzi nam się mierzyć każdego dnia bywa źródłem stresu a jednym ze sposobów jego łagodzenia jest żywy kontakt z przyrodą - soczysta zieleń drzew i traw, kwitnące drzewa (napawające nadzieją soczystych owoców), łany kwitnącego rzepaku i mniszków, nad którymi uwijają się pracowite pszczółki czy wiosenny śpiew ptaków ukoi niejedne skołatane nerwy. Zatem zapraszamy do odwiedzania naszych lubelskich parków krajobrazowych!

 

Tekst: M. Żychowska

Zdjęcia: Z. Chajkaluk