Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Czas, gdy topnieją już śniegi i ziemia rozmarza, bo temperatura na zewnątrz oscyluje od O° C do 5° C i wzrasta to znak, że rozpoczyna się przedwiośnie (charakterystyczne dla klimatu umiarkowanego). Oczekiwać możemy jeszcze zróżnicowanych opadów, osadów i temperatur za dnia i w nocy, jednak pocieszającym jest fakt, że wydłuża się dzień (aż do 20 marca – czyli tzw. równonocy wiosennej, dającej początek astronomicznej wiośnie).

Początek przedwiośnia przypada najczęściej na przełom lutego i marca, umownie rozpoczyna je pora kwitnienia leszczyny pospolitej i podbiału białego. Zbiega się to z powrotem ptaków z zimowisk np. skowronków, żurawi, czajek, szpaków. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwiastunów wiosny jest także śnieżyczka przebiśnieg, która w naturalnych warunkach objęta jest ochroną częściową. W roślinach wieloletnich rozpoczyna się „przepływ soków” , budzący z uśpienia nawet najmniejsze pąki. Gdy ziemię ogrzeje słonko, w podziemnych bulwach, kłączach i i korzeniach za sprawą substancji odżywczych nagromadzonych jesienią rozpocznie odradzanie się roślin. Nasiona roślin jednorocznych także czekać będą na swoją kolei i sprzyjające warunki do wzrostu. 

Przed nami czas intensywnych przemian w życiu zwierząt, wielu mniejszych i większych śpiochów wyjdzie z zimowych schronień w poszukiwaniu pokarmu, partnerów i dogodnych miejsc do życia w najbliższych tygodniach. Wzmożony ruch w skrzydlatym świecie związany będzie z budowaniem gniazd i poszukiwaniem „drugiej połówki”, któremu towarzyszą miłosne koncerty, nad którymi trudno przejść obojętnie. Bądźmy czujni, wzruszający spektakl z udziałem przyrody powoli się rozpoczyna.

Człowiek jest częścią przyrody, dlatego czasem bezwiednie podąża jej cyklem. Mówimy, że  wiosną przyroda budzi się do życia, prawdopodobnie wielu z nas również czuje przypływ sił witalnych i chęci do pokonywania trudów codzienności. Dajmy sobie szansę zachwycić się odradzającym się życiem przyrody - spacerujmy, obserwujmy, nasłuchujmy…  Tak spędzany czas z pewnością przysłuży się naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

 

Tekst: M. Żychowska

Zdjęcia: Archiwum ZLPK OZ w Janowie Podlaskim, K. Zalewski