Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Promocja książki „Figury św. Jana Nepomucena w Ordynacji Zamojskiej 1725-1944”

. Późnym wtorkowym popołudniem 24 stycznia, przy ul. Ormiańskiej 1 zebrało się liczne grono miłośników przeszłości, krajoznawców, regionalistów, przewodników turystycznych i wszystkich, którzy interesują się Zamojszczyzną. Asumpt do tego spotkania stanowiła prezentacja najnowszej książki dr Agnieszki Szykuły-Żygawskiej pt.: „Figury św. Jana Nepomucena w Ordynacji Zamojskiej 1725-1944”. Prezentacja była wzorcowym połączeniem pasji i profesjonalizmu. Autorka odnalazła kilkadziesiąt figur Świętego z Pragi, które stoją do dziś na terenach dawniej należących do Państwa Zamojskich – jak nazywano Ordynację. Jednak nie tylko odnalazła i zinwentaryzowała wspomniane figury w terenie, ale także dokonała kwerendy materiałów archiwalnych docierając do informacji kto był ich autorem, w jakich okolicznościach powstały, jakie były ich losy. Okazuje się bowiem, że i figury, choć kamienne czy drewniane, również przemieszczają się np. z … ołtarzy kościelnych do przydrożnych kapliczek. Niezmiernie ciekawą częścią prezentacji była ta poświęcona początkom kultu św. Jana Nepomucena na terenach Ordynacji oraz „detektywistyczno-archiwistyczno-kartograficzne” dociekania gdzie stały pierwsze Nepomuki.

Po zapoznaniu się z prezentacją i wysłuchaniu fachowych i pełnych pasji komentarzy Autorki wszyscy zebrani z całą pewnością innymi oczyma będą patrzeć na spotykane na trasach wędrówek i rajdów figury patrona dobrej spowiedzi. Zaś dla utrwalenia wiedzy na spotkaniu można było również nabyć książkę z dedykacją Autorki.

Spotkanie zorganizował Pan Łukasz Kot – przewodniczący zamojskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, redaktor Katolickiego Radia Zamość oraz animator i organizator wielu kulturalnych inicjatyw w Zamościu.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowy, gdyś to właśnie ZLPK był jedną z instytucji, które wsparły wydanie w/w książki. Nie mogło być inaczej, bowiem bez mała połowa z opisanych Nepomuków stoi obecnie na terenach administrowanych przez ZLPK parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

fotografie: z archiwum Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”,

Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK.