Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Projektowany Kraszczadzki Obszar Chronionego Krajobrazu

  • 23-04-2025

Trasa: Piaski Szlacheckie – Wzniesienie 271,1 m – Las Namule – Wzniesienie 271,5 m – Rez.  „Kurhany Namule” – Niemienice – Rez. „Wodny Dół” (ścieżka dydaktyczna) – wiata z ławkami i miejscem na ognisko na początki ścieżki, od wsi Jaślików


fot. A. Sulima

Atrakcje na trasie i w jej pobliżu:

Piaski Szlacheckie – miejscowość położona w gminie Gorzków, w malowniczo urzeźbionym wyżynnym terenie, w 1812 r. urodził się w niej Antoni Patek – jeden z najlepszych i najsławniejszych zegarmistrzów na świecie, który W Szwajcarii  stworzył jedne z najbardziej prestiżowych marek zegarmistrzowskich świata. Jego zegarki nosili Walt Disney, Albert Einstein czy Maria Curie-Skłodowska.

Stadnina koni w Białce powstała w 1930 r., położona jest wśród lasów i niezwykle malowniczych krajobrazów. Jest znana w Polsce jako Stado Ogierów Białka, gdzie obok hodowli koni czystej krwi arabskiej prowadzi się działalność rekreacyjno-sportową popularyzującą jeździectwo. Od 1989 roku organizowane są Wiosenne Młodzieżowe Championaty Koni Czystej Krwi Arabskiej.

Niemienice – miejscowość w gminie Krasnystaw, gdzie w dolinie rzeki Żółkiewka znajdują się stawy rybne odwiedzane przez liczne i ciekawe gatunki ptaków. Przy jednym ze stawów pamiątkowy drewniany młyn wodny.

Rezerwat Namule – nowopowstały rezerwat w lesie Namule o pow. 1,5 ha, którego celem ochrony jest zachowanie stanowiska archeologicznego, stanowiącego cmentarzysko kurhanowe datowane na okres wczesnego średniowiecza.

Miasto Krasnystaw – najcenniejszym zabytkiem miasta jest barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego z przełomu XVII i XVIII w. Przy świątyni wznosi się gmach dawnego kolegium jezuitów mieszczącego obecnie Muzeum Regionalne. Niedaleko znajduje się zabytkowy poaugustiański zespół kościelno-klasztorny. Ciekawy jest również wzniesiony w 1923 r. na potrzeby dawnego sejmiku gmach, obecnie siedziba władz miasta.

Zanikające już dziś wstęgi pól z zachowanymi miedzami wijące się po silnie pofalowanym terenie Wyniosłości Giełczewskiej, przypominające krajobrazy podgórskie (Kraszczady).

Wielogatunkowe żyzne lasy liściaste i mieszane, porozcinane siecią głębokich wąwozów tzw. debr oraz głębocznic z rezerwatem Wodny Dół, po którym prowadzi ścieżka dydaktyczna.