Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PROJEKT O PSZCZOŁACH

  • 04-03-2020

W tym roku w związku z akcją „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” będziemy starać się propagować różne inicjatywy z tym związane, które będą miały miejsce w naszym regionie.

Podhorce to miejscowość leżąca w gminie położonej w otulinie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Szkoła Podstawowa w Podhorcach i w Łaszczówce bierze udział w konkursach organizowanych przez ZLPK Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu. Warto też wspomnieć, że uczniowie ze szkoły w Podhorcach pod opieką Pani Agnieszki Wawrzusiszyn wygrali etap parkowy konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” i spotkamy się z nimi na etapie wojewódzkim.

 

Ale do rzeczy:

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych dla Rozwoju Wsi Łaszczówka realizuje projekt pn

,, Gospodynie włożą trud, pszczoły dadzą miód” .

Projekt dostał dofinansowanie od Fundacji Orlen z programu ,,Moje miejsce na Ziemi” w kwocie 7500 zł.

W projekt zaangażowane będą wszystkie 16 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Tomaszów Lubelski. Projekt zakłada powstanie 16 ogródków z kwiatami miododajnymi w miejscowościach przy świetlicach, szkołach, w których siedzibę mają KGW. W ogródkach znajdą się też domki dla owadów pożytecznych. Już od marca zaczynamy warsztaty z tworzenia domków dla owadów pożytecznych, powstałe domki posłużą  owadom na wiosnę, kiedy składają  jaja, latem  umożliwią  nocleg i schronienie, a jesienią miejsce do przezimowania. Powstanie domków jest bardzo potrzebne  w celu objęcia ochroną owadów pożytecznych.  Następne działania będą skupiać się na powstaniu ogródków z kwiatami miododajnymi, na początku teren pod ogródki zostanie wyrównany, przygotowany do nasadzenia roślin.  Panie z KGW będą mogły wykazać się swoją pomysłowością i wyobraźnią dzięki czemu każdy ogródek będzie inny, każdy piękny i oryginalny. Planujemy, że na przełomie kwietnia i maja powstaną już ogródki, które będą dodatkową  bazą pokarmową dla pszczół. Wpływ na los pszczół jest bardzo ważny, ponieważ brak pokarmu  powoduje zmniejszanie się pszczelich rodzin. Nabyta wiedza w trakcie realizacji tego projektu zaowocuje zmianami ekologicznymi w najbliższym otoczeniu, wpłynie to  na ochronę pszczół i owadów pożytecznych przed wyginięciem.

 

Kinga Łuczak,

Gminny Ośrodek Kultury w Podhorcach

tel. 84 666 46 06