Jak ten czas szybko biegnie. Zanim człowiek zdąży się zorientować, upływa wiele lat. Tak też jest z losami Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”.
Ten Park zajmujący prawie cały obszar Nadleśnictwa Janów Lubelski powołany został 3 października 1984 roku na mocy uchwały WRN w Tarnobrzegu nr II/12/84 na bazie utworzonego wcześniej Partyzanckiego Parku Pamięci Narodowej.
Cały teren Lasów Janowskich charakteryzuje się dużą zmiennością krajobrazu. Takie zróżnicowanie środowiska leśnego stwarza warunki dla życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Tutaj jest jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie żyje głuszec – symbol Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”. W ostatnich latach osiedlono tu stado największych zwierząt – żubrów.
Lasy Janowskie to nie tylko przyroda. W tutejszy pejzaż wpisane są ślady przeszłości w postaci zabytków architektury drewnianej, obiektów sakralnych, zespołów urbanistycznych i miejsc pamięci narodowej. Świadczą one o bogatej, nieraz burzliwej historii tego regionu. Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” w całej Polsce najbardziej znany jest z okazałego pomnika upamiętniającego miejsce największej bitwy partyzantów oddziałów polskich i radzieckich z okupantem niemieckim na naszych ziemiach w czasie II Wojny Światowej. W nie tak dawnych socjalistycznych czasach plac obok pomnika w trakcie rocznic bitwy wypełniony był najwyższymi dostojnikami ówczesnej władzy oraz gośćmi ze Związku Radzieckiego koniecznie w mundurach obwieszonych duża ilością różnego rodzaju medalami i odznaczeniami.
Wprawdzie uroczystości na Porytowym Wzgórzu odbywają się do dnia dzisiejszego, jednak mają inny patriotyczny charakter.
Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” istnieje przez wiele lat i pełnił różne funkcje, lecz zawsz był i pozostanie pięknym atrakcyjnym miejscem które należy koniecznie odwiedzić.
Tekst: M. Piech ZLPK O w Janowie Lubelskim