Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PRAPSZCZOŁA

  • 02-09-2021

O życiu pszczół i ich znaczeniu dla przyrody wiemy już stosunkowo dużo, ale co wiemy o ich pochodzeniu? Otóż niewiele.

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt czy roślin informacji nt. wieku pojawienia się na Ziemi danego gatunku dostarczają skamieliny. Jeszcze do niedawna najstarsze ślady pojawienia się pszczół na naszej planecie datowano na 65 mln lat temu. Nowych informacji o historii pszczół na naszej planecie dostarczył badacz Uniwersytetu Oregońskiego – George Poinar.

„Paleontolog George Poinar  z Oregon State University  w Stanach Zjednoczonych odkrył w bursztynie starożytną pszczołę, która żyła na ziemi w środku okresu kredowego. Paleontolog znalazł pszczołę w kawałku bursztynu znalezionym w Birmie (Myanmar) w warstwach pochodzących z samego początku późnej kredy i mających wiek około 97-100 milionów lat. Do tej pory jest to najstarsza pszczoła znana naukowcom, jest o 35-45 milionów lat starsza niż wcześniej znalezione próbki.
"Ammonit.ru" tak informował o odkryciu dokonanym przez George'a Poinara.
Znalazł w kawałku bursztynu "muchę - jednorożca" - niezwykłego owada, którego głowa została zwieńczona rodzajem wzrostu - "rogiem" z trzema małymi oczami na górze. Bursztyn z tą muchą został znaleziony w tej samej warstwie i w tym samym miejscu co bursztyn z pszczołą, tak że owady te żyły w tym samym lesie i można je było znaleźć na kwiatach, gdzie szukały pożywienia.
Pszczoła odkryta przez Poinar łączy w sobie cechy pszczoły i osy. Według paleontologów pszczoły pochodzą od os i najwyraźniej pszczoła ta była przedstawicielem jednego z najstarszych i najbardziej prymitywnych gatunków tych owadów. Badacz nazwał pszczołę Melittosphex burmensis i zaproponował rozdzielenie jej na osobną rodzinę - Melittosphecidae. Pszczoła, podobnie jak "mucha jednorożca", ma bardzo mały rozmiar. Najwyraźniej kwiaty, którymi żywiły się te owady, były również bardzo małe. Poinar uważa, że to pszczoły przystosowane do żerowania na nektarze kwiatów spowodowały szybkie kwitnienie roślin kwitnących w okresie kredowym. Przed pojawieniem się pszczół zapylanie mogło być wykonywane tylko przez muchy i chrząszcze, które oczywiście odgrywały rolę w rozmnażaniu roślin kwitnących, ale pszczoły, że tak powiem, wprowadziły proces zapylania na nowy poziom.”

Melittosphex burmensis. (A) Brzuszny widok skamieniałości z kluczowymi cechami oznaczonymi. (B) Fotografia skamieniałości widzianej w widoku brzusznym. (C) Rekonstrukcja głowy na podstawie szczegółów widocznych w skamieniałościach i informacjach od współczesnych pszczół. D)Morfologia rozgałęzionych włosów na tylnej kości udowej.

 

LITERATURA:

Tekst zaczerpnięto ze strony:

Kopalna pszczoła z wczesnej kremny birmańskiego bursztynu | Nauka (sciencemag.org)

A Fossil Bee from Early Cretaceous Burmese Amber G. O. Poinar Jr.1 and B. N. Danforth2 *

27 OCTOBER 2006 VOL 314 SCIENCE www.sciencemag.org

"Ammonit.ru"

Na zdjęciu - pszczoła znaleziona w bursztynie około 100 milionów lat.
Zdjęcie ze strony internetowej Oregon State University

Opracowała – Małgorzata Ciuryło