Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Potomkowie tarpanów

  • 15-01-2015

Te niewielkie konie o myszatej maści z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu przyjęły się w Szklarni wyjątkowo dobrze. Las łąki i czysta rzeka Czartosowa na której zbudowano zbiornik wodny będący doskonałym wodopojem niczym nie zakłócają ciszy i spokoju. Miejsca wypasu są ogrodzone drewnianym płotem z żerdzi.

W chwili obecnej stado koni biłgorajskich liczy 10 sztuk (w tym 8 klaczy), klacze przebywają oddzielnie w stadzie w warunkach naturalnych, niezależnie od pogody, cały rok, są odporne na wszelkie choroby dotykające gatunki szlachetniejsze.

Konie zachowały samodzielność jaka pozostała im po przodkach, cechuje ich długowieczność (trzydzieści i więcej lat), zdrowie, płodność, małe wymagania pokarmowe, odporność na trudne warunki bytowania. Potrafią się troszczyć o swój byt, same zdobywają pokarm w lesie i na łąkach, zimą jeżeli warstwa śniegu nie jest gruba wygrzebują spod niej trawę i uschnięte pędy roślin. W najtrudniejszym okresie zimowym są uzależnione od człowieka - trzeba je dokarmiać, wówczas mamy z nimi bardzo bliski kontakt, poznajemy ich charaktery, głaskamy, a one łagodnieją.

Ostoja na stałe wpisała się w krajobraz wsi Szklarnia, jest atrakcją turystyczną Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”, przybywa do niej wiele osób, grup turystycznych, dzieci, młodzieży i dorosłych, które pragną spotkać się z naszymi konikami, popatrzeć na pasące się stado na malowniczej łące z tłem niepowtarzalnej natury.

Teresa Król (ZLPK OT Janów Lubelski)