Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PIŻMACZEK WIOSENNY

  • 27-04-2020

Piżmaczek wiosenny Adoxa moschatellina to niewielka roślinka, ginąca w runie innych kwitnących wiosną roślin. Jej wysokość to zaledwie 5-15 cm. Kwiatki drobne, o średnicy 6-8 mm, zielonożółte. Zwykle rosną po pięć w szczytowej główce. Tak jak u innych geofitów po dojrzeniu owocu część nadziemna szybko zamiera. Pod ziemią pozostają płytko pełzające białe kłącza.

Nazwa polska piżmaczka pochodzi od zapachu piżma, który roślina wydziela podczas suszenia. Słabo piżmem pachną również kwiaty. Nazwa łacińska powstała od słowa adoxos co oznacza „bez znaczenia, bezużyteczny”. I tak właśnie jest, bo z punktu widzenia człowieka nie ma znaczenia użytkowego.

Piżmaczek wiosenny pomimo tego, że jest rośliną pospolitą często jest niezauważany. Kwitnie od marca do maja. I właśnie wtedy warto schylić się i jej poszukać. Jest gatunkiem charakterystycznym dla Fagetalia sylvaticae (mezo- i eutroficzne lasy liściaste).  Występuje w świeżych i wilgotnych, żyznych lasach liściastych: grądach, buczynach, łęgach, w lasach lipowo-jaworowych. Jest gatunkiem wskaźnikowym starych lasów.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek ZLPK OZ w Zamościu