Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pełnik w pełni kwitnienia

  • 05-06-2020

Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną i choć występuje niemal na całym obszarze Polski to tylko w miejscach wilgotnych – w zaroślach, na łąkach ale w rozproszeniu. Należy do rodziny jaskrowatych, jego kwiaty są dorodne i „pełne” czyli kuliste o pięknej złocistożółtej barwie (średnicy 2,5-5,cm). Zwykle po 2-3 na łodydze, dojrzewają stopniowo. Okwiat nie jest zróżnicowany na kielich i koronę. Osadzone spiralnie listki okwiatu zaginają się do środka i dachówkowato zachodzą na siebie, chroniąc wnętrze kwiatu. Zewnętrzne listki okwiatu są duże i barwne, wewnętrzne są węższe i przechodzą stopniowo w miodniki z nektarem. Środek kwiatu wypełniają liczne pręciki i słupki.

Pełnik może dorastać nawet do 50 cm, jego łodyga jest wyniesiona i nie rozgałęzia się. Ma dłoniasto podzielone liście, wcięte głęboko aż do nasady, składające się z 3-5 blaszek. Odziomkowe liście są na długich ogonkach, środkowe na krótszych a najwyższe są siedzące.

Cała roślina jest lekko trująca stąd niezjadana przez zwierzęta. Dawniej roślinę tą często zrywano na bukiety lub przekopywano do przydomowych ogródków, co przyczyniło się do spadku jej liczebności.

Aktualnie świadomość naszego społeczeństwa na temat gatunków chronionych jest większa stąd wierzymy, że napotkane rośliny mogą zostać wykorzystane jedynie do ciekawej sesji fotograficznej.

 

Tekst: M. Żychowska

Zdjęcia: A. Łazeba, M. Żychowska