Miesiąc październik to czas robienia zapasów na zimę przez zwierzęta. Bogactwo pożywienia pozwala im przetrwać trudny czas. Oto kilka przykładów roślin, które są cenne dla ptaków i ssaków i jednocześnie ubarwiają krajobraz naszych pięknych terenów.
Dzika róża
Krzew dorastający do wysokości 3 m, spotkać go można w zaroślach , na skraju lasów, na miedzach i przy drogach. W Europie pojawił się 800 lat p.n.e. Ma niewielkie wymagania glebowe. W jego owocach gustują kosy i drozdy, ale nie pogardzą nimi również inne nasze ptaki.
Kalina koralowa
Krzew o wysokości 4 – 4,5. W tradycji polskiej jest bardzo popularna, symbolizuje młodość i niewinność. Owoce to szkarłatnoczerwone, lśniące, kulistego kształtu pestkowce o średnicy 8–10 mm. Wśród gałęzi kaliny często zakładają gniazda słowiki. Owocami zajadają się drozdy , rudziki oraz takie gatunki jak: piegża, pokrzewka cierniówka, sroka zwyczajna, muchołówka szara. Owoce kaliny stanowią również pokarm dla wspinających się gryzoni . Korą, pędami, liśćmi i owocami żywi się 11 gatunków ssaków (m.in. nornik bury, bóbr, kuna leśna).
Dąb
Żołędzie – owoce dębu – są bardzo cennym pokarmem dla zwierząt ponieważ zawierają dużo skrobi i tłuszczu. Lubią je łasicowate i wiewiórki, ale także króliki, lisy i szopy. Z ptaków jedzących żołędzie należy wymienić: sikorki, kuropatwy, przepiórki, gawrony i wrony. Największymi smakoszami żołędzi są dziki.
Głóg
Głóg to wysoki krzew lub niewielkie drzewo. Rośnie w lasach, przy drogach w przydomowych ogrodach i parkach. Ma niewielkie wymagania glebowe. Zwarte korony i zaopatrzone w kolce gałązki stanowią przeszkodę nie do pokonania dla większych zwierząt, przez co stanowią idealne miejsce do budowy gniazd przez małe ptaki. Ptaki żywiące się owocami głogu to : kwiczoł, kos, gil czy jemiołuszka, raniuszki, kopciuszki, czyże, dzwońce, szpaki, gile i wiele innych.
Tarnina
Rosnące dziko tarniny spotykane są na poboczach dróg, w zagajnikach , na obrzeżach lasów i na miedzach. Tarnina to krzew o luźnym pokroju lub niewielkie drzewko. Osiąga do 3 metrów wysokości. Pędy mają cienkie i długie ciernie dlatego też są idealnym miejscem gniazdowania. Owocami tarniny, które są dostępne przez całą zimę, odżywia się około 20 gatunków ptaków m.in. jemiołuszki, drozdy śpiewaki, kosy i kwiczoły. Granatowe owoce są cennym źródłem witaminy C.
Sadźmy więc jak najwięcej drzew dających pożywienie ptakom, bo świat bez nich jest bardzo smutny.
Zdjęcia : Krzysztof Kowalczuk
Tekst opracowała Małgorzata Ciuryło na podstawie: